Előszó
Amikor felkérést kaptam e munkára, abból a naiv feltételezésből indultam ki, hogy az alapfogalmak, a történeti és a nemzetközi kitekintés fejezetei után gyerekjáték lesz a mai magyar közigazgatási...
Tovább
Előszó
Amikor felkérést kaptam e munkára, abból a naiv feltételezésből indultam ki, hogy az alapfogalmak, a történeti és a nemzetközi kitekintés fejezetei után gyerekjáték lesz a mai magyar közigazgatási berendezkedés leírása. Hamarosan kiderült, hogy már magának a „közigazgatás" fogalmának a definiálása is vaskos köteteket töltene meg, hiszen igen hamar olyan fogalmakba ütköztem bele, mint a „hatalom", vagy mint a „szervezés", melyekről könyvtárnyi irodalmat találhatunk az egymással vitatkozó tudományos iskolák szerzői tollából.
Nem jártam jobban a történeti és a nemzetközi közelítéssel sem. Hiszen a világ politikai története már az ókortól kezdve leírható mint a közigazgatás és az arról szóló eszmék története, de hasonlóan bőséges az irodalma az elmúlt évszázad vagy akár a jelenkor nemzetközi közigazgatási gyakorlatának. Igazából tehát az egész „mű" viselhetné azt a címet, hogy „Bevezetés a közigazgatás alapfogalmaiba", vagy még szerényebben: „Néhány gondolat az államtudomány vitatott kérdéseiről" esetleg „Adalékok a magyar igazgatás nevezetes problémáihoz"... Az ilyen „Bevezetés"-ektől, „Gondolatok"-tól és „Adalékok"-tól kaptam kiütést egyetemi éveimben, ezért jobbnak láttam, hogy ettől az ötlettől elálljak.
Valójában a mai magyar közigazgatás alapkérdéseiről szeretnék írni, ami nem nélkülözheti a történelmi és a nemzetközi példákat.
A mai magyar közigazgatás folyamatos átszervezés és átalakulás állapotában van immár közel egy évtizede. Nehéz benne eligazodni. Ezért inkább csak arról emlékeznék meg, ami vitatható. S itt minden vitatható. Az elméleti kérdések felvetésén túl szeretnénk egy gyakorlati útmutatót adni a mai magyar közigazgatási és ezen belül külön hangsúllyal az önkormányzati rendszerről.
Az általános alkotmányjogi kérdéseken (hatalmi ágak, közigazgatási alapfogalmak) túl, kiemelten elsősorban a helyi önkormányzati gazdaság néhány lényegi kérdésével kívánunk foglalkozni. Terjedelmi és műfaji korlátok miatt nem vállalkozhattunk arra, hogy valamennyi részletkérdést felölelő vaskos könyvet adjunk az Olvasó kezébe. Természetesen nem pótolhatjuk a jogszabályokat és az ehhez kapcsolódó alkotmánybírósági döntések anyagát. Egyfajta vezérfonalat szeretnénk adni, hogy mindazokkal a problémákkal és nehézségekkel megismerkedjenek, ami az önkormányzatok napi működése során felmerül.
Jogi és pénzügyi alapismereteket kívánunk nyújtani a helyi önkormányzatok gazdaságtanának tanulmányozásához is. Ennek keretein belül az alábbiakat elemezzük: Az állami feladatok jogi meghatározását az állami költségvetés alapján; külön is foglalkozunk ennek intézményrendszerével, a minisztériumokban, illetve ezek dekoncentrált szerveinél. Az önkormányzatok által ellátott feladatokat az önkormányzati típusok és azok megoszlása alapján vizsgáltuk. (Külön is kiemeltük a megyei önkormányzatok sajátosságait.) Az önkormányzati szövetségek szerepére is kitértünk.
Vissza