Előszó
Az Állam- és Jogtudományi Karokon a közgazdaságtan nemcsak általános műveltségi tárgy, hanem alaptárgy illetve szaktárgy. Nincs egyetlen gazdasági jogágazat, de talán egyéb jogágazat sem, amely ne...
Tovább
Előszó
Az Állam- és Jogtudományi Karokon a közgazdaságtan nemcsak általános műveltségi tárgy, hanem alaptárgy illetve szaktárgy. Nincs egyetlen gazdasági jogágazat, de talán egyéb jogágazat sem, amely ne kötődne és ne alapozna gazdasági ismeretekre.
A napjainkban zajló társadalmi-gazdasági kérdéseket és ennek gazdaságelméleti megalapozását. Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a jogász hallgatók nagy számban helyezkednek el gazdálkodó egységeknél, a gazdaság szabályozását és a piacgazdaság kiépítését szolgáló irányító területeken. Ezenkívül az új tananyagok elkészítésénél az is vezérelt bennünket, hogymegszünjön az egyirányú marxista tárgyalás, valamint a gazdaságtudomány napi politikának történő alárendelése.
A tananyagnak nemcsak a korszerűség a követelménye, hanem az is, hogy idomuljon a jogászképzés speciális igényeihez. Így többek között: a) Különös súlyt kell helyezni a gazdasági folyamatok és a jogi szabályozás kapcsolatára, nem elhanyagolva azt, hogy a piacgazdaság nem bírja el a jogi túlszabályozást. b) A tananyagnak meg kell alapozni a karokon is a fakultatív kollégiumként (speciálszemináriumként) bevezetendő alkalmazotti gazdaságtanokat. (Pénzügytan, Államháztartástan, Gazdaságpolitika, stb.) c) Tekintettel a vállalkozások különböző formáinak előretörésére, a makroökonómiai ismeretek mellett nagy súlyt kell helyezni a mikroökonómiai ismeretekre. Ez a jogász hallgatók számára az eddigiekhez képest nagyobb igénybevételt jelent. Napjaink információgazdagságában azonban elkerülhetetlen a mennyiségi (ökonometriai) elemzések és módszerek bizonyos fokú elsajátítása. Ez egyben a Vállalatgazdaságtani speciális képzés megalapozását is jelenti. d) Végül azzal is számoltunk, hogy a jogászképzésben nincs külön elmélettörténeti tárgy. Ezért a gazdaságelmélet fejlődésének néhány kérdését is felvillantjuk.
Azt hisszük mindezek szükségessé teszik az Állam- és Jogtudományi Karok számára a közgazdaságtan tananyagának korszerű újraírását. Erre az ELTE és a JATE közgazdasági tanszékei vállalkoztak. A tananyag megalkotásában - különösen a mikroökonómiai résznél - támaszkodtunk a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetem KOPÁNYI MIHÁLY által vezetett szerzői kollektíva Magyarországon úttörőként megírt tananyagára. Sőt egyes fejezeteket a kollektíva tagjai késztették. Segítségük nélkül nem születhetett volna meg ez a tananyag.
Szeged, 1992. március.
Dr. Nagy Lajos
tanszékvezető egyetemi tanár
JATE Közgazdasági Tanszék
Dr. Szakács István
tanszékvezető egyetemi docens
ELTE Jogi Kar, Közgazdasági Tanszék
Vissza