Előszó
A közgazdasági tudomány e század utolsó negyedében nagy változásokon ment át. Mig egyrészt a közgazdasági tanoknak a classikus iskola által megállapított elméleti része, különösen az újabb angol, osztrák és amerikai iskolák működése következtében teljesen átalakult, addig a történeti, leiró és statisztikai módszerekkel dolgozó irányok, amelyeknek hazája leginkább Németország, a tárgykör kiszélesbítésével jelentékenyen kiterjesztették a közgazdasági tudomány határait. Ugyancsak ez időszakban önálló tudományokká fejlődtek a közgazdaságtannal szorosan összefüggő gazdaságtörténet, a népességtan (demographia és demologia) a sociálpolitika. S nem egy jelenség utal arra, hogy az eredeti törzstől más ágak is el fognak válni. Maga a közgazdaságtan kritikájából kiindult socialismus pedig oly jelentős elméleti és gyakorlati fejlődést vett, hogy annak szemmel tartása a közgazdaságtannak egyik legfontosabb feladatává vált.
Érthető, hogy mindezek folytán fölötte tágas lőn a mező, amelyen a közgazdaság tudományával foglalkozóknak ugy az elméletet, mint a tényleges viszonyokat keresniök kell, s ma már csaknem lehetetlen, hogy egy-egy iró az egész idetartozó anyagot felölelhesse. Kifejezést nyer ez a tény amaz irodalmi vállalkozások egyre szaporodó számában, amelyek kiválóbb szakerőket oly célból egyesítenek, hogy a közgazdasági tudomány egészét, akár rendszeres munka alakjában, akár szótár alakban, feldolgozzák.
Ily vállalkozások útján létesültek újabb időben, neves tudósok és gyakorlati államférfiak közreműködésével, német, francia és angol nyelven, nagy elterjedtségnek örvendő közgazdaságtani és pénzügytani kézikönyvek és szótárak; nem is említve a közigazgatási szótárakat, amelyek a közgazdasági tudomány nem egy részével behatóan foglalkoznak.
A jelen vállalat megindításával tehát a magyar közgazdasági tudomány tulajdonkép ama mozgalomhoz csatlakozik, amely nyugaton már hatalmasan kifejlődött. De vannak különös feladatok is, amelyek a hazai vállalkozás elé lépnek és megoldásra várnak.
A közgazdasági tudomány ugyanis, noha elvont elméletében nemzetközi, a tényleges viszonyokat ismertető leiró, történeti és politikai részében kell, hogy nemzeti legyen. Kell, hogy a magyar közgazdaság múltja és jelene hasonló alapos feldolgozásban részesüljön, mint Anglia, Franciaország és Németország közgazdasága a megfelelő művekben.
A közgazdaságtan, pénzügytan és statisztika elméleti kérdéseinek tárgyalásán kivül, első sorban a magyar gazdasági és társadalmi viszonyok leírását tűztük ki célul.
Vissza