1.067.669

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Középkori templomok

Komárom, Esztergom, Bars és Hont vármegyében

Szerző
Dunaszerdahely
Kiadó: Media Nova M
Kiadás helye: Dunaszerdahely
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 150 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 978-80-8973-426-9
Megjegyzés: Színes fotókkal. Szlovák nyelvű összefoglalóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ebben a könyvünkben négy történelmi vármegyének a mai Szlovákia területére eső része középkori templomait szándékoztunk bemutatni a nagyközönségnek. A könyv tulajdonképpen egyfajta folytatása a... Tovább

Előszó

Ebben a könyvünkben négy történelmi vármegyének a mai Szlovákia területére eső része középkori templomait szándékoztunk bemutatni a nagyközönségnek. A könyv tulajdonképpen egyfajta folytatása a 2016-ban megjelent Pozsony vármegye középkori templomai című munkánknak.
A vármegyék és a korai egyházszervezet - a honfoglalást követően alakult állandó településeken - Géza, de főleg Szent István idején jöttek létre. Egészen biztosan Szent István idején jött létre a régió mind a négy vármegyéje: Komárom a Duna két oldalán, Esztergom a királyi székhely körül a Duna és a Garam összefolyásának vidékén, Bars a Zsitva jobb partján és a Garam alsó folyásának mindkét partján, Hont pedig az Ipoly és mellékfolyói, a Selmec és a Szikince vidékén. (Az utóbbi két megye nevét is nagyon valószínű első ispánjáról kapta, hisz Bars és Hont korabeli személynév.)
Mind a négy vármegye területe az esztergomi püspökség, illetve érsekség területéhez tartozott. Ennek területén jöttek létre az egyházszervezet alapintézményei, a plébániák és épültek az első plébániatemplomok. A templomépítésben az itteni régióban az egyházi intézmények is részt vettek. Elsősorban az esztergomi érsekség (érseki szék volt Verebélyen és Garamszentgyörgyön), a garamszentbenedeki bencés apátság (Óbars, Sáró, Vámosladány) és a bozóki és lekéri bencések. A templomépítésben jelentős szerepet játszott még a Hont-Pázmány nemzetség is. Ők hívták be a premontreieket és alapították az ipolysági és a bényi apátságot, de több település birtokosaiként is építtettek templomokat. Külön szerepe volt a templomépítésben a Bars- és Hont vármegye északi részén a gazdag bányavárosoknak, elsősorban Körmöcbányának és Selmecbányának.
A régió mindegyik temploma még a középkor elején épült, alapvetően román, kisebb mértékben gótikus stílusban. Ezek nagy része azonban a török megszállás idején elpusztult (a bányavárosokat kivéve), vagy romos állapotba került, felújításukra többnyire azonban már az új stílusok (barokk, klasszicista) jegyében került sor.
Ebben a könyvben annak a több mint harminc templomnak, kápolnának a leírását adjuk, melyek több-kevesebb román, illetve gótikus elemet megőriztek. Vissza

Tartalom

Előszó 5
Templomépítés Komárom, Esztergom, Bars és Hont vármegyében 7
Kolozsnéma 10
Lakszakállas 13
Bény - Apátsági templom 17
Bény - Rotunda 25
Karva 28
Barsendréd 31
Garamszentbenedek 33
Garamszentgyörgy 38
Jánoshegy 40
Körmöcbánya - temetőkápolna 43 '
Körmöcbánya - Szent Katalin-templom 46
Óbars 52
Újbánya 55
Zselíz 57-
Bakabánya 63
Bozók - romtemplom 71
Egeg 73
Felsőszemeréd 77
Hébec 81
Hodrusbánya 84
Hontbesenyőd 89
Hontfüzesgyarmat 94
Hontvarsány 97
Illés 101
Ipolybalog 105
Ipolykiskeszi 110
Középtúr 113
Nagycsalomija 115
Selmecbánya - Szent Mihály-temetőkápolna 117
Selmecbánya - Szent Katalin-templom 120
Selmecbánya - Vártemplom 129
Százd 136
Szécsénke 145
Helységnevek magyar-szlovák jegyzéke 148
Resume 149
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem