Előszó
A Közép-magyarországi régió sok tekintetben különbözik hazánk többi régiójától. Magyarország térszerkezetében elfoglalt központi helyzete, infrastrukturális, gazdasági és kulturális potenciálja kiemeli a többiek közül. Az egyenként három megyéből álló másik hat régióval ellentétben a Központi Régió Budapestet, illetve a fővárost körülölelő Pest megyét foglalja magában. Területileg a hét közül a legkisebb, mégis az ország lakosságának 27,8%-át teszi ki, így Magyarország legsűrűbben lakott területe. Budapest az ország gazdasági, pénzügyi, közigazgatási központja, az ország sugaras szerkezetű út- és vasúthálózata révén egyben a legfőbb hazai közlekedési és légiforgalmi csomópont, valamint itt koncentrálódik a gazdasági élet résztvevőinek, a kutatás-fejlesztés, tudományos élet és a világszínvonalú felsőoktatás intézményeinek zöme is, nem beszélve a kulturális, színházi, zenei és fesztiválélet sokszínűségéről. A főváros több tájegység találkozásánál fekszik, északon hegyek, délen lösz- és homokhátságok jellemzik, s észak-déli irányban a Duna szeli ketté. A folyón átívelő hidak, valamint a budai oldal hegykoszorúja és a pesti síkság ellentéte adják Budapest páratlan szépségét. A folyó által nagy munkával épített szigetvilág páratlan természeti értéket képvisel, a Dunakanyartól a Csepel-szigetig. Budapest Duna-parti látképe, a Budai Várnegyed, az Andrássy út és történelmi környezete a világörökség része. Budapest építészeti értékeinek köszönhetően Európa egyik legszebb fővárosa és turisztikai célpontja.
A régió területének nagyobb részét a gazdag történelmi múlttal és a természeti változatossággal jellemezhető Pest megye alkotja. Egyszerre találkozhatunk északon a kiváló kirándulóhelyekkel és túraútvonalakkal rendelkező Börzsöny, Visegrádi-hegység, Pilis és Budai-hegység vadregényes hegyvonulataival, majd dombokon, medencéken keresztül átutazva délen az igazi alföldi tájjal és szikes pusztákkal, a Duna-Ipoly Nemzeti Park részét képező tájvédelmi körzetekkel, barlangokkal, védett állat- és növényfajokkal, tanösvényekkel, látogatóközpontokkal stb. Nagy hagyományokkal rendelkező városai és falvai számtalan építészeti és természeti látnivalóval kényeztetnek. Szentendre egyedülálló belvárosi hangulata, barokk főtere, ortodox templomai, múzeumai, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen), Visegrádon a Királyi Palota, a Fellegvár - Magyarország egyik legszebb panorámájával, a Dunakanyar festői szépségű látványával -, a Vácrátóti Arborétum, Vácott a megújult belváros, a Püspöki Székesegyház és a Diadalív, Gödöllőn a Királyi Kastély, Zsámbékon a középkori templom- és kolostorrom, Ocsa román kori református temploma, a romantikus stílusú fóti templom, a Strázsahegyi pincesor Monoron, Ráckevén a szerb templom és a Savoyai-kastély, a ceglédi Református Nagytemplom, Nagykőrös református gimnáziuma Arany János emlékével, az Attila-domb Tápiószentmártonban, a Kiskunság táját bemutató Apajpuszta, Tatárszentgyörgy csodálatos Ősborókása, Pusztavacs mint Magyarország földrajzi középpontja, a veresegyházi Medvemenhely csak néhány látnivaló a számos építészeti, kulturális, irodalmi emlékkel bővelkedő települések sorában, amelyekhez templomok, templom- és várromok, szobrok, emlékművek, kastélyok, kúriák, pincesorok és még sok-sok egyéb műemlék és védett érték társul, kiegészülve az aktív turizmus különféle formáival, a hagyományőrző és gasztronómiai rendezvényekkel és borvidékekkel.
A Közép-Magyarországi Régió kiadvány a kiadó Magyarország Régiói című sorozatának harmadikként megjelenő kötete az Észak-Alföld és a Dél-Alföld után. A mai, minden tekintetben gyorsan változó világban ez a könyv - egyedülállóként - a régió életének majd minden szegmensét együtt mutatja be az elmúlt öt év távlatában, mintegy kordokumentumként. A kötet szerzői anyagainak kéziratai 2010 tavaszán kerültek végső zárásra, ezért az ezt követő időszak változásait már nem foglalja magában. A kötet bemutatja a régió természeti, táji adottságait, értékeit, történelmi múltját, épített örökségét, oktatási, kulturális, vallási, nemzetiségi sokszínűségét, demográfiai, egészségügyi, szociális helyzetét, gazdasági, infrastrukturális, idegenforgalmi stb. adottságait, több ezer képillusztrációval színesítve a gazdag információs anyagot. Minden egyes fejezet után teljes angol fordítás segíti a hazánk, s a régió iránt érdeklődő külföldiek, turisták, üzletemberek tájékozódását. Az idegenforgalmi adattár tartalmazza a régió valamennyi településének turisztikai jellegű bemutatását, így akár egy teljes útikalauznak is felfogható. A rengeteg fotó a kötet végén szereplő színes fotótárral együtt szinte képek formájában, vizuálisan is bemutatja a régió változatos természeti értékeit, építészeti sokszínűségét, múzeumait, népi hagyományait, rendezvényeit, kultúráját, szabadidős lehetőségeit stb.
A könyvet ajánljuk mindenki számára, aki érdeklődik hazánk e minden szempontból gazdag és változatos, egyben gazdaságilag meghatározó térsége iránt, legyen akár lokálpatrióta vagy idegen, önkormányzatok, gazdasági szervezetek, közintézmények, könyvtárak, iskolák részére - akár kiegészítő tananyagként is -, egyetemi, főiskolai hallgatóknak, akiknek kiindulási alapot adhat szakdolgozatuk elkészítéséhez, hiszen gazdag információs bázisával nem csak bemutatja a régió életének különböző szegmenseit, de forrásanyagával, hivatkozásaival további kutatásokhoz (pl. az interneten) is jó alapot szolgáltat.
Vissza