Előszó
A Zaj és vibráció - Feladatgyűjtemény és példatár a Miskolci és a Veszprémi Egyetemeken előadott műszaki akusztika jellegű tárgyak gyakorlati foglalkozásainak és ellenőrző feladatinak egy részét tartalmazza, ill. dolgozza fel. Az előadási anyag felépítésének megfelelően veszi sorra az egyes témaköröket, s főbb vonalaiban követi azok sorrendjét. Feltételezi a
Zaj és vibráció,
Ipari környezetvédelem,
Zaj- és rezgésvédelem,
Gépszerkezettan (Műszaki akusztika)
c. jegyzetek anyagának ismeretét, viszont nem kíván meg azon túlmenő tárgyi tudást a műszaki akusztika terén. Ugyanakkor épít más - az egyetemi oktatásban szereplő - szaktárgyakra (fizikai kémia, áramlástan, gépelemek, elektrotechnika stb.) is.
Az egyes feladatcsoportokon belül, amelyek között természetszerűleg átfedések is vannak, a nehézségi fok általában növekszik, bizonyos példáknál kombinációs készséget is feltételez, s az ismeretek logikus alkalmazását. Esetenként előfordul, hogy a megoldáshoz szükséges adatoknál több adott, tehát nincs szükség valamennyi felhasználására! Feladatmegoldás nincs minden témacsoportban, de ezek az előadási anyag alapján kezelhetők, viszont a kérdéses szaktárgy alaposabb ismeretét igényli.
Az összeállítás elsősorban az utólagos zajcsökkentési és ellenőrzési témaköröket öleli fel. Az alapfogalmak, műveletek begyakorlását biztosító számítások után ezért az adott területen előforduló fontosabb eseteket tárgyalja, s csak elvétve szerepel maga a tervezés.
A műszaki gyakorlathoz kapcsolódóan a feladatgyűjteményben a rokonterületekről, kiemelten a zenei akusztika tárgyköréből is szerepel néhány olyan példa, melynek műszaki vonatkozásai is vannak. Ezek célja döntően az ismeretkör bővítése, s a szemlélet kiszélesítése.
Mérésekhez kapcsolódó feladat kisebb számban szerepel, miután ezeket célszerűen egy laboratóriumi mérési segédlet tervezi tartalmazni.
Vissza