Előszó
Országunk iparosításának sztálini politikája a Szovjetuniót hatalmas független hatalommá fejlesztette. Ez biztosította hazánk világtörténelmi győzelmét a Nagy Honvédő Háborúban és ez adott lehetőséget a Szovjetunió népeinek, hogy békés munkát végezzenek a kommunizmus építése terén.
A sztálini ötéves tervek grandiózus építkezéseinek éveiben szocialista hazánk az ipari fejlődés ütemét illetően a világon az első helyet foglalja el. Iparunk a technika legújabb felszereléseivel gazdagodott.
A szovjet társadalmi és kormányzati forma határtalan lehetőséget nyitott meg a tudomány, a kultúra, technika haladása előtt, feltartóztathatatlanul megnövekedett a munka azon termelékenysége, amely a szocialista munkaverseny és a hatalmas sztahanovista mozgalmon alapszik.
Iparunk gazdag tervezési és építési tapasztalatai alapján a tudomány és a termelés alkotó együttműködésével nálunk a Szovjetunióban valósult meg a világon elsőnek a gyárak és a vállalatok tudományos tervezése.
Ezen tervezés alapját nem a legnagyobb haszonhajhászásra való törekvés képezi, mint a kapitalista termelésben, amely ». . . elpazarolja a munka emberét, elpazarolja nemcsak a testet és a vért, hanem az ideget és a velőt is« (Karl Marx, Kapital, 1935, 3. kiadás, 49. oldal), hanem szocialista gazdasági rendszer, a termelési eszközök szocialista birtokbavétele, az emberekről való sztálini gondoskodás.
Az ötéves tervek során különösen a gépgyártás fejlődési üteme nagy. További növekedést a Szovjetunió nemzetgazdasági helyreállítására és fejlődésére szolgáló 1946-1950. évi ötéves terv törvénye írja elő.
Jelen könyvet a tervező intézetek és gépgyárak tapasztalati adatainak elemzése és felhasználása alapján írták, valamint magának a szerzőnek tapasztalatai alapján, aki hosszú időn át foglalkozott kovácsüzemek tervezésével.
Sem a Szovjetben, de még kevésbbé a külföldi irodalomban mindezideig nem volt írásmű, amely kimondottan csak kovácsüzemek tervezésével foglalkozott volna.
Az anyag feldolgozásánál a szerző főleg a tervezés módszertanára fekteti a fősúlyt, ez a magyarázata annak, hogy a kovácsolási és sajtolási technológia eljárásaira darabokra vonatkozó konkrét példát nem nyújt. A könyv nagymennyiségű tájékoztató számadatot tartalmaz.
Vissza