Előszó
Részlet a könyvből:
"Thorma János 1870. április 24-én született Kiskunhalason egy elszegényedett nemesi családban Thorma Béla és Fekete Gizella első gyermekeként. A család a Kiskunságtól hamar elszakadt, 1872-ben Jászberénybe, majd 1884-ben Nagybányára költözött. Thorma gyermekkorának és ifjúságának évei már e két városhoz kötődtek, de élete végéig szívesen járt haza, s rendszeresen levelezett Kiskunhalason élő rokonaival, barátaival.
Thorma János 1884-től a nagybányai gimnázium növendéke volt, ahol folyamatosan erősödtek művészi ambíciói. Még alig tizenhat éves, amikor elhatározza, festő lesz. Döntésében családja, valamint a festőpályáján életét végéig kísérő, hű barátot, Réti Istvánt is elindító rajztanár, a bécsi akadémia egykori festőnövendéke, Horváth Henrik segítette. Az 1887-ben tett sikeres érettségi vizsgát követően, Székely Bertalan növendékeként a budapesti Mintarajztanodába iratkozott be, majd egy évvel később Hollósy Simon müncheni magániskolájában folytatta tanulmányait. 1889-ben felvételt nyert a müncheni Királyi Képzőművészeti Akadémiára, mestere a magyar Liezen-Mayer Sándor lett.
A müncheni; tanulmányokkal párhuzamosan a francia főváros művészeti életében kereste az inspirációs forrásokat: 1891-ben a Julian Akadémián képezte magát, ahol Alfred-Henri Bramtot és Henri-Lucien Doucet volt a mestere. Thorma 1891-1895 között évente több alkalommal huzamosabb ideig Párizsban tartózkodott, képtárakat és kiállításokat látogatott, megismerte a francia festészet legnépszerűbb tendenciáit.
A magyar művészeti életben 1892-ben jelentkezett első ismert, jelentős munkájával. A Szenvedők című, 1891-92-ben készült olajfestmény klasszicizáló, „finom naturalista" kompozíciója egy alig 22 éves fiatalember érett alkotása. A Műcsarnok Téli Tárlatán 1892-ben bemutatott alkotással 1894-ben Párizsban elnyerte a Mention honorable díjat.
Egy Réti Istvánnal történő beszélgetés alkalmával, 1893-ban fogalmazódott meg Thormában az Aradi vértanúk alapgondolata, A monumentális kompozíció három évvel később, 1896-ban készült el, budapesti kiállításával a művész végre országos sikert aratott. Ugyanebben az évben Thorma János, Réti István, Ferenczy Károly és (Iványi) Grünwald Béla különleges munkára vállalkozott: Kiss József költeményeit illusztrálták közösen. A díszkötésű, reprezentatív kiadvány 1897-ben jelent meg."
Vissza