Előszó
HOGYAN KÉSZÜLT EZ A KÖNYV?
Tavaly nyáron hallottam először Kártyás Annáról, az egyik idős budafoki füvesről. Ismerősei mesélték, hogy pár évvel ezelőtt még a plafonig voltak rakva szobájában a...
Tovább
Előszó
HOGYAN KÉSZÜLT EZ A KÖNYV?
Tavaly nyáron hallottam először Kártyás Annáról, az egyik idős budafoki füvesről. Ismerősei mesélték, hogy pár évvel ezelőtt még a plafonig voltak rakva szobájában a gyógyfüvek. Segített ezen meg amazon teákkal, mások a kivonataitól, gyógyborától, vagy egyszerűen jótanácsa nyomán gyógyultak meg.
Nem kis örömmel töltött el a remény, hogy itt Budapesten - igaz, annak távoli csücskében -, esetleg tanulhatok valamit egy tapasztalt füvestől. Azért csak esetleg, mert féltem attól, hogy bizalmatlan lesz hozzám, mikor elkezdem jegyzetelni tanácsait. Valójában először csak a kíváncsiság vitt el hozzá, nem akartam összegyűjteni a tudományát, kizárólag a családban előforduló betegségekre szerettem volna teázási tanácsot kérni.
Magam szinte gyerekkorom óta érdeklődöm a gyógynövények iránt. Szedek és vásárolok füveket a házi patikába, néhány növényt termesztek is a kertben. Gyűjtöm a szakirodalmat és a témára vonatkozó néprajzi gyűjtéseket. Meg is van szinte minden fontosabb munka az utóbbi két évszázadból eredetiben vagy lemásolva.
Első találkozásunk alkalmával kellemesen csalódtam. Lakásában nem volt plafonig érő zugpatika. Barátságos, megértő, kérés nélkül is önzetlenül segítő nénivel ismerkedtem meg. Mikor a nekem ajándékozott néhány lap másolatról felismertem, hogy az az 1941-es Varró-féle füveskönyvből származik, nagyot nézett, és azontúl mint komoly érdeklődővel, teljes bizalommal beszélt velem. Különben, mint erről később meggyőződhettem, senki előtt nem titkolta keverékei receptjét. Hazaérve első dolgom volt a leírt recepteket ellenőrizni könyveim segítségével.
Egyből sem köszönt vissza lekoppintott recept, mind eredeti keverék volt. Ezek után hetente látogattam Annuska nénit és jegyzeteltem...
Vissza