Előszó
A könyv jelrendszere és kiemelései segítenek a tananyag elsajátításában.
- A kidolgozott példák gondolatmenete mintát ad a módszerek, eljárások megértéséhez és a további feladatok megoldásához.
- A legfontosabb definíciókat és tételeket színes kiemelés jelzi.
- A tananyag apró betűvel szedett részei és a bordó színnel megjelölt kidolgozott mintapéldák a mélyebb megértést segítik. Ezek az ismeretek szükségesek az emelt szintű érettségihez.
- A margón ábrák, az adott lecke főbb vázlatpontjai, ismétlő, magyarázó részek, valamint matematikatörténeti érdekességek találhatók.
A mintapéldák és a kitűzött feladatok nehézségét három különböző színnel jelöltük:
Sárga: elemi szintű gyakorló feladatok, amelyek megoldása, begyakorlása nélkülözhetetlen a továbbhaladáshoz.
Kék: a középszintű érettséginek megfelelő színvonalú feladatok.
Bordó: az emelt szintű érettségire való felkészülést segítő problémák, feladatok.
Ezek a színkódok megfelelnek a Mozaik Kiadó Sokszínű matematika feladatgyűjteményeiben alkalmazott jelöléseknek. A feladatgyűjtemény-sorozat több mint 3000, a gyakorláshoz, az órai munkához és az érettségi felkészüléshez is alkalmas feladatot tartalmaz.
A matematika, a ráció, a logikus gondolkodás világunk megismerésének egyik talán leghatékonyabb eszköze, amely néha megmagyarázhatatlan jelenségekkel társul. Elválaszthatatlan a gondolkodó embertói, és teljessé teszi mindennapi tevékenységeit.
Néhány gondolat azoktól, akik mindezt megtapasztalták:
„Mi hát a ráció, amiből az emberi ész a logikát kreálta ? Nyilvánvaló, hogy 'benne van' a természetben, különben nem lehetne a természetet racionális eszközökkel megérteni. A ráció embert, állatot és természetet egyesít." (Kertész Imre, Nobel-díjas magyar író)
„Az évszázadok során a matematikusok kollektív tudata megalkotta saját univerzumát. Hogy ez hol van, nem tudom - s gondolom, a 'hol' szó itt értelmét is veszti - de biztosíthatom az olvasót: ez a matematikai univerzum nagyon is reális annak a számára, aki benne él. Az emberiség éppen a matematika révén hatolt be legmélyebben környező világa rejtelmeibe." (Ian Stewart)
„Az ész nem annyira teremtő erő, mint inkább összehangoló és ellenőrző. Még a legtisztább logikai szférában is az intuíció az, ami előszór érkezik el az újhoz." (Bertrand Russel)
„A szigorú bizonyítás rendszerint az utolsó lépés! Előtte sok sejtést kell tenni, és ezeknél az esztétikai meggyőződés rendkívül fontos." (Roger Penrose)
„A matematikus - akárcsak a festő vagy a költő - a forma mestere. ...A matematikai formáknak - akárcsak a festő vagy a költő formáinak - szépeknek kell lennie..." (G. H. Hardy)
Eredményes munkát és tanulást kívánnak a Szerzők.
Vissza