Fülszöveg
Tanyák. Egyenként megjelentek, együttesen falvakat alakítottak,
majd településekként átalakul-
/
tak. Es ha nem alakultak át ismét, sokadszor, akkor elindultak az elnéptelenedés, kihalás felé. Ezek a tanyasi településeink, amelyek legtöbb esetben a főúttól, az internettől távol, sajátos körülmények között keresik a megmaradás - vagy bosszúsan tapossák az elmúlás - útját. A digitális mindennapokban a válaszidő lecsökkent, a másodpercmutató nagyobb szereppel bír, a jelen társadalmának elvárásai olykor erőszakosan tornyosulnak a közelmúlt viszonylagos nyugalmának egyszerű parasztházai fölé, és eltakarnak, beárnyékolnak egy olyan világot, amelynek értékrendje meghatározza az identitásunkat. Igen, a miénket is, nemcsak a tanyasi gazdálkodóét: hiszen legtöbbjük úgy él ma, ahogy a bennünket felnevelő nemzedékek éltek, legtöbbjük most követhet el olyan hibákat, amelyeknek a csapdáiba mi már belesétáltunk. Ezt az átalakulást vagy át nem alakulást kívánja tetten érni e riportkötet:...
Tovább
Fülszöveg
Tanyák. Egyenként megjelentek, együttesen falvakat alakítottak,
majd településekként átalakul-
/
tak. Es ha nem alakultak át ismét, sokadszor, akkor elindultak az elnéptelenedés, kihalás felé. Ezek a tanyasi településeink, amelyek legtöbb esetben a főúttól, az internettől távol, sajátos körülmények között keresik a megmaradás - vagy bosszúsan tapossák az elmúlás - útját. A digitális mindennapokban a válaszidő lecsökkent, a másodpercmutató nagyobb szereppel bír, a jelen társadalmának elvárásai olykor erőszakosan tornyosulnak a közelmúlt viszonylagos nyugalmának egyszerű parasztházai fölé, és eltakarnak, beárnyékolnak egy olyan világot, amelynek értékrendje meghatározza az identitásunkat. Igen, a miénket is, nemcsak a tanyasi gazdálkodóét: hiszen legtöbbjük úgy él ma, ahogy a bennünket felnevelő nemzedékek éltek, legtöbbjük most követhet el olyan hibákat, amelyeknek a csapdáiba mi már belesétáltunk. Ezt az átalakulást vagy át nem alakulást kívánja tetten érni e riportkötet: bejárjuk Alcsík tanyasi településeit, majd Felcsíkon keresztül áthágunk a Gyimesekbe, onnan Gyergyóvidéket és a megye északi területeit járjuk meg, mígnem a Bucsinon át Sóvidékre látogatunk, onnan Udvarhelyszék szíve felé haladunk, majd Keresztúr környékén letesszük a vándorbotot. A tanyák múltjáról kérdezünk és jövőjéről találgatunk, de a jelenét boncolgatjuk. Jelen vagyunk.
A Hargita megyei tanyafalvak kialakulásuk szerint négy csoportba sorolhatók. A magyar bokortanyák túlnyomó többsége kirajzás útján, az anyafalvak szomszédságában jött létre. A második, ritkább esetben - leginkább a Gyimesekre jellemzően — erdőirtások helyén alakultak ki, de az ott élők származása ebben az esetben is nagyjából egyazon faluba vezethető vissza. A román tanyafalvak szinte kivétel nélkül betelepítések következtében alakultak közigazgatási egységgé. Negyedik csoportként említhetők a bányák közelében létrejött telephelyek, amelyeken a bánya bezárása után tanyasi életmód alakult ki.
Vissza