Előszó
Részlet a könyvből:
"Dolgozatunkban a 14-15. századi gótikus kincsleletek közül csak azokat vesszük számba, amelyeket a menekítés, a veszély előli elrejtés céljából ástak el, mert így ezek a tárgyak az elrejtőik számára a legfontosabb értékeket jelentették. Emiatt hagytuk ki a sírleleteket és a pénzegyütteseket, csupán a tárgytípusok azonossága miatt utalunk néhányra.
A középkori társadalom különböző rangú tulajdonosainak szerényebb vagy jelentékenyebb vagyonát ingatlanain kívül - földbirtok, ház, erődítés stb. - ingóságaik képezték, amelyek közül a legfontosabbak az állatok és luxustárgyak voltak. Veszély esetén természetesen legértékesebb tárgyait igyekezett elrejteni, s az utókor számára az a szerencsés véletlen, hogy rábukkan az elásott holmira, az elrejtőnek vagy a halálát jelenti, vagy azt, hogy később nem találta meg a tárgyak helyét. A vizsgált korszakban a vagyon legfontosabb részét - a pénz után - a nemesfémből, általában ezüstből és aranyozott ezüstből, ritkábban tiszta aranyból készült ékszerek, étkészletek, kegytárgyak képezték, valamint a gyorsabban pusztuló, értékes anyagból, selyemből, bársonyból, finom posztóból, prémből készült ruhadarabok, esetleg a könyvek.
A fémtárgyak időtálló voltuknak köszönhetik, hogy viszonylag szép számmal maradtak meg. Az előkerülő együttes összetétele, minősége és mennyisége fényt vet a tulajdonos anyagi helyzetére és igényeire, társadalmi rangjára, azonkívül az egyes tárgyak segítségével rekonstruálni tudjuk a környezetüket alkotó legfontosabb tárgytípusokat, öltözetüket, lakberendezésüket.
A kincsleletek bemutatása után a meglevő tárgyi anyagot összevetjük az írott forrásokban felbukkanó hasonló ingóságokkal. A tárgyi emlék és a forrásadat azonosítása természetesen igen ritkán fordul elő, csak egyes kiemelkedő remekműveknél. [1] Feladatunknak csupán azt tartjuk, hogy rámutassunk, a forrásokban szereplő eszközök, használati tárgyak típusukban megegyeznek a kincsleletek anyagával, és ezek bemutatásával középkori anyagi kultúránk egy széles rétegét jobban feltárhassuk."
Vissza