1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Aetas 2006/2-3.

Történettudományi folyóirat/Múlt századi sorsfordulók - 1956 - 21. évfolyam 2-3. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg


1848. március 15-e után a felső-magyarországi vármegyék szlovák lakossága is örömteli várakozással üdvözölte a jobbágyfelszabadítást, a jogegyenlőséget és a „márciusi szabadság" egyéb vívmányait. A forradalmi változásokkal szimpatizáló közhangulatot jól tükrözték a törvényhatóságok és a szabad királyi városok reformokat ismertető közgyűlései, népgyűlései. Ezekből, valamint a kormányhoz küldött üdvözlő feliratokból a nemesség, a polgárság, az értelmiség és a felszabadított parasztság rokonszenvező álláspontja csendült ki (felekezeti, nemzetiségi, politikai és egyéb különbség nélkül). Egy konkrét példával élve, a március 15-i események híre két nappal később jutott el Besztercebányára, s itt is általános örömet keltett. A másnapi közgyűlésen a tanácstagok és a polgárok közül többen magyar díszruhában jelentek meg. Fellobogózták és kivilágították a várost, feldíszítették a városházát, ünnepi díszebédet rendeztek, és március 22-én hálafeliratot küldtek a nádornak és a... Tovább

Fülszöveg


1848. március 15-e után a felső-magyarországi vármegyék szlovák lakossága is örömteli várakozással üdvözölte a jobbágyfelszabadítást, a jogegyenlőséget és a „márciusi szabadság" egyéb vívmányait. A forradalmi változásokkal szimpatizáló közhangulatot jól tükrözték a törvényhatóságok és a szabad királyi városok reformokat ismertető közgyűlései, népgyűlései. Ezekből, valamint a kormányhoz küldött üdvözlő feliratokból a nemesség, a polgárság, az értelmiség és a felszabadított parasztság rokonszenvező álláspontja csendült ki (felekezeti, nemzetiségi, politikai és egyéb különbség nélkül). Egy konkrét példával élve, a március 15-i események híre két nappal később jutott el Besztercebányára, s itt is általános örömet keltett. A másnapi közgyűlésen a tanácstagok és a polgárok közül többen magyar díszruhában jelentek meg. Fellobogózták és kivilágították a várost, feldíszítették a városházát, ünnepi díszebédet rendeztek, és március 22-én hálafeliratot küldtek a nádornak és a miniszterelnöknek. A110 aláírást tartalmazó, gr. Batthyány Lajos miniszterelnöknek küldött üdvözlő feliratot a város elöljárói és tekintélyes polgárai írták alá. Örömüket fejezték ki, hogy „ a nemzet hajnala, a honnak déli napja felderült!" A város nyilvános közgyűlése kijelentette, hogy: „Ő Nagyméltóságod törekedéseit és kivívásait tartozó kegyelettel és hálás köszönettel megismeri és jelen mélyen tisztelgő felirattal ezentúl megígéri; hogy kedvesebb feladata nem lészen, mint Nagyméltóságod kegyes parancsait és rendeleteit rendíthetlen bizalommal teljesíteni"
Kiss László tanulmányát számunk 132-153. oldalán olvashatják. Vissza
Fülszöveg Kép

Tartalom


Vissza
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem