Előszó
Száz esztendővel ezelőtt, 1894. március 20-án hunyt el Kossuth Lajos, a magyar történelem egyik legnagyszerűbb személyisége, a politikus és államférfi, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc -...
Tovább
Előszó
Száz esztendővel ezelőtt, 1894. március 20-án hunyt el Kossuth Lajos, a magyar történelem egyik legnagyszerűbb személyisége, a politikus és államférfi, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc - ellentmondásosságában is kiemelkedő - vezetője.
Halálának centenáriuma alkalom arra, hogy felidézzük alakját, életét, munkásságát, s felelevenítsük a tanulságokat, amelyeket az elmúlt száz esztendő történelme igazolt, vagy elvetett. A múlt felidézésének különös aktualitást ad, hogy Kossuth Lajos nevével örökre összeforrt a független, polgári Magyarországért folyó küzdelem, s bár hazánk 1990 nyarán elnyerte teljes függetlenségét, a polgári rend kiteljesítésének feladatai nagyrészt még előttünk állnak.
Az évforduló alkalmából mi katonák, természetesen elsősorban a szabadságharc fegyveres küzdelmeinek tanulságaira, Kossuth Lajos katonai munkásságára emlékezünk, annál is inkább, mert Magyarország akkori és mostani helyzete közötti hasonlóság katonai téren is felfedezhető. Történelmi feladatként jelentkezett akkor is és most is az önálló nemzeti hadsereg megteremtése.
1848- 1849-ben ezt a feladatot sikerült eredményesen megoldani. A magyar történelemben Mátyás király óta először olyan - európai színvonalú - hadsereget hoztak létre rövid hónapok alatt, amely képes volt egy nagyhatalommal szemben az ország függetlenségének megvédésére. Ausztria csak egy másik nagyhatalom segítségével tudta legyőzni az alig másfél éves honvédsereget.
Kossuth Lajosnak döntő szerepe volt az önálló nemzeti honvédség létrehozásában. Már az utolsó rendi országgyűlés követeként is foglalkozott a hadügy kérdéseivel. Az első felelős kormány pénzügyminisztereként kijelentette, hogy "a haza védelmére van pénz, lesz pénz".
Vissza