Előszó
Kossuth Lajosról nem könnyű röviden írni. Életműve önmagában tekintélyes terjedelmű hagyatékot jelent az utókor számára, életének kilencvenkét esztendeje pedig bővelkedett változatos eseményekben - szinte reménytelen végigkövetni életének minden dokumentumát! Még nehezebb Kossuth Lajosról tárgyilagosan írni. A róla szóló, itthon és a nagy világban megjelent tudományos írások, cikkek, versek, regények, dalok tengerében elenyészően csekély azoknak a műveknek a száma, melyek a tények objektív elemzésén alapulnak. A szerzők többsége képtelen ellenállni a „Kossuth-jelenségnek", de akár a szeretet, akár a gyűlölet hangján szólnak, ítéletük mindenképpen elfogult lesz.
Bizonyára azért, mert Kossuth rendkívüli idők rendkívüli személyisége volt.
Nehéz jelzőket találni nem mindennapos egyéniségének jellemzésére. Mágikus, lenyűgöző, felejthetetlen, lángszavú, fáradhatatlan, isten második fia, szent öreg, a „magyarok Mózesse"; könnyelmű, hiú, gyáva, hitszegő, demagóg - íme, a vele kapcsolatban leggyakrabban emlegetett dicséretek és rágalmak rövid listája.
Az ilyen és ehhez hasonló leegyszerűsítés azonban inkább elhomályosítja, mintsem megvilágítja az elénk kerülő Kossuth-portrét. Aki csak ennyire ismeri őt, az valószínűleg sohasem vette a fáradságot, hogy ne csak a róla szóló irodalmat, hanem az általa írt forrásokat is elolvassa. Lehetetlen életművét és egyéniségét egyetlen szóval megítélni, Kossuthról nem lehet tőmondatokat írni! Életének egy-egy korszaka bőséges anyagot szolgáltatna egy-egy vaskos tanulmánykötet összeállításához. Hosszú az az út, amit az ismeretlen zempléni fiskálisból lett turini szent öreg térben és időben megtett...
Valójában keveset tudunk róla. Hajnal István szavai szerint Kossuth, aki „...saját egyéniségének és sorsának költője volt"..., élete végéig gondosan ügyelt arra, hogy magánérzései, félelmei, kétségei, gyöngeségei ne kerüljenek a nyilvánosság elé. Hívei, sőt ellenségei is segédkeztek neki abban, hogy a magyar történelemben egyedülálló, szép legenda szövődjék alakja köré.
Ebben a kötetben nem arra vállalkoztam, hogy Kossuth Lajos eddig még el nem készült monográfiáját megírjam. Arra törekedtem, hogy életrajzi adatait kronológiai rendbe állítsam, hogy az Olvasó számára megkönnyítsem a tájékozódást Kossuth Lajos századában. A kormányzó ugyanis nem csupán túlélője, hanem időről időre irányítója volt az eseményeknek, sikerei és bukásai reményei és tévelygései ezért alkotnak páratlan emberi s ezzel együtt sajátosan magyar nemzeti drámát. S hogy mi késztette őt ennek a küldetésnek az elfogadására, arra ismét Hajnal István adja meg választ.
Vissza