Előszó
A kereszténység mindenkor nagyszerű feladatának tekintette azt a törekvést, hogy Isten iránti tiszteletének kimutatására az emberi szellem kiváló eredményeit az építészet, képzőművészet, irodalom vagy zenei élet területéről összefogja és a liturgia szolgálatába állítsa.
A zeneművészet terén is gazdag örökségünk van. Az elröppenő hangok, dallamívek és összhangzások élményt váltanak ki, gondolatokat ébresztenek, indításokat adnak, melyek mindegyike észrevétlenül, és mégis meghatározóan alakítják úgy a közreműködők, mint a hallgatóság személyiségét, jellemét, életszemléletét.
KÓRUSOK KÖNYVE cím alatt egyházi a capella, tehát hangszerkíséret nélküli kórusműveket bocsát közre a válogatás. A közölt kórusművek az Egyház istentiszteleti céljainak szolgálatára alkalmasak. A könyvben könnyebb és nehezebb kórusművek találhatók, így a kántorképzés és egyházi karvezetés tanulmányozása céljából a gyűjtemény vezérkönyv lehet.
A Kórusok Könyve nem kritikai kiadás, de lehetőséget kíván nyújtani arra, hogy a buzgó és kényesebb ízlésű karvezetők is megtalálják benne azokat a kórusműveket, melyekkel a mindennapos liturgia szépségét, méltóságát emelhetik. A művek válogatásában megmutatkozik az egyházi zene történelmi fejlődése és stílusváltozása. A válogatás nyomon követi az egyházi év felépítését, de a különleges alkalmakra illő kórusműveket is magába foglalja.
A tartalom-mutató eligazítást ad abban, hogy milyen témakörben mozgó műveket találunk a jelzett lapokon, milyen összetételű együttes énekelheti azokat, milyen korban keletkeztek. Külön közli a zeneszerzők életrajzi adatait, melyek zenetörténeti jelentőséggel bírnak. E rész összeállításában forrásmunkák voltak: Bartha Dénes: A zenetörténet antológiája I.; Szabolcsi Bence: A zene története; Szigeti Kilián: Az egyházi zene története (kézirat); a Zenei Lexikon.
Reméljük, hogy ez a gyűjtemény alkalmas anyagot nyújt a magyarországi énekkaroknak Isten dicsőségének hirdetésére, a liturgia fényének emelésére.
Ezen reményben bocsátjuk útjára a Kórusok Könyvét.
Kósa Ferenc szerkesztő Budapest, 1976. Szent Cecília ünnepén.
Vissza