Előszó
Részlet
A civilizáció és a magas vérnyomás
A XX. század természettudományos és technikai fejlődése nyomán fakadt civilizáció lényeges változtatásokat vont maga után az ember és környezete...
Tovább
Előszó
Részlet
A civilizáció és a magas vérnyomás
A XX. század természettudományos és technikai fejlődése nyomán fakadt civilizáció lényeges változtatásokat vont maga után az ember és környezete között. A meggyorsult közlekedés, a vonat, az autó, a repülő, a hírközlés szinte fantasztikus sebessége, a rádió és a televízió feltalálása és elterjedése, az ipar gépesítése és automatizálása, sőt maholnap az interkontinentális közlekedés egyre kézzelfoghatóbb lehetőségei annyira átszövik hétköznapjainkat, hogy érdemesnek tűnik megvizsgálni: az ember szervezete, idegrendszere és belső elválasztású mirigyei hozzáalakultak-e, alkalmazkodtak-e ehhez a minden képzeletet felülmúló gyors ütemű fejlődéshez.
Az átlagos emberi életkor az egészségügyi viszonyok, a táplálkozás megjavulása, a gyógyszeripar fejlődése, általában az orvosi ismeretek megnövekedése és a kórházi intézmények szaporodása következtében ugrásszerűen emelkedett. Ugyanakkor azonban a szív- és érbetegségek száma, valamint ezeknek az összhalál-okok közötti aránya is nem várt méretekben megnőtt. A szív- és érbetegségek hátterében vitathatatlanul sokszor a civilizációval együtt járó életmód és nemritkán a magas vérnyomás húzódik meg. Számolnunk kell azzal, hogy az utolsó fél évszázad átlag húszéves életmeghosszabbodásából a magas vérnyomás néhány évet le fog faragni.
Csupán körül kell néznünk környezetünkben, alig akad család, rokonság vagy szűkebb baráti kör, ahol ne találkoznánk egy-egy emberrel, akinek vérnyomása magasabb a szokásos átlagnál. Olyannyira gyakori a magas vérnyomás, hogy nem egy orvoskutató azt tartja: a civilizáció nemcsak az életkort, de az életkormeghoszszabbodással arányosan az átlagos vérnyomást is emelte.
Pickering professzor, a híres angol vérnyomáskutató egy-egy angol város minden lakosára kiterjedő vérnyomásmérést végeztetett. A második évtizedtől felfelé az életkorral arányosan az összlakosság felénél az átlagnál jelentősen magasabb vérnyomásértéket talált. Ebből a széles alapokon nyugvó statisztikai megállapításból azt a következtetést vonta le, hogy a magas vérnyomás tulajdonképpen nem is tekinthető betegségnek, hanem úgy kell felfogni, mint a civilizált életmóddal többé-kevésbé együttjáró természetes jelenséget.
Vissza