1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam)

Irodalmi és kritikai folyóirat - XVII. évfolyam 1.-7., 9-11. szám.

Szerző
Budapest
Kiadó: Lapkiadó Vállalat
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 1.535 oldal
Sorozatcím: Kortárs
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: Nem teljes évfolyam, hiányzik a 8. és a 12. szám. További kapcsolódó személyek a műben. Fekete-fehér fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet:
Petőfi és Ady
Petőfi örökségét a huszadik századi magyar költészet nagy megújítója, Ady Endre vállalta s vitte tudatosan tovább, megteremtve ezzel a halandó magyar irodalom máiglan ható... Tovább

Előszó

Részlet:
Petőfi és Ady
Petőfi örökségét a huszadik századi magyar költészet nagy megújítója, Ady Endre vállalta s vitte tudatosan tovább, megteremtve ezzel a halandó magyar irodalom máiglan ható s kritikai eszményt jelentő folytonosságát. Ady volt az első valóban reprezentatív huszadik századi magyar költő. Nemcsak életrajzi dátumainál fogva (a század első két évtizedét fogta át írói munkássága), de művészi mondandója s formai törekvései révén is. Petőfihez való viszonyának nem utolsósorban ezért is van egy szűk hatástörténeti-filológiai problémán túlmutató jelentősége: a huszadik századi magyar irodalom fő törekvése tükröződik benne. Jelzi az ő Petőfi-kultusza, hogy a modernista törekvések egyoldalúságával szemben nem a Petőfi-örökség tagadásaként valósult meg az ő - s vele együtt a magyar irodalom legjobbjainak: Móricz Zsigmondnak, József Attilának, Illyés Gyulának, Radnóti Miklósnak és Lukács Györgynek a - huszadik századisága. Hozzátartozott ehhez a megőrzött s tovább vitt tizenkilencedik század is: hozzátartozott Petőfi Sándor haladáshite és forradalmisága.
Igaz: nem egyenes vonalú, nem töretlen volt Ady Endre útja Petőfi Sándorhoz. Viszonylag későn vállalata a holt elődöt mint őst: az újravállaláshoz a megtagadáson át vezetett az őt. Iskolás korában, kezdő éveiben, mint általában az egykorú Magyarországon: számára is Petőfi jelentette ugyan az eszményt. De ez még nem az igazi Petőfi volt, hanem az, aki a liberális kritika alakított ki a köztudat számára, s akinek szobra szavaló pózban állt a pesti Duna-parton. A polgári forradalom szabadságot, egyenlőséget és testvériséget hirdető jelszavainak a megvalósult polgári társadalom részéről történő beváltatlanságát mintegy tükrözve, élet és álom egymás kizáró szöges ellentéte volt ennek a Petőfi-képnek központi vonása, s ezt az ellentétet áthidalni vágyva nagy szavak üres pátosza, egy frázisos optimizmus borult a megválthatatlannak érzett sivár valóságra. Innen eredt az egykorú Petőfi-ábrázolások - szobrok és képek - "talpra-magyar-sanyis", deklamáló, harsány beállítása.
Vissza
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam) Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam) Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam) Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam) Kortárs 1973. (nem teljes évfolyam)

A borítók enyhén foltosak, kopottak.

Állapot:
3.800 ,-Ft
19 pont kapható
Kosárba