Előszó
Néhány év telt el azóta, hogy befejeztük a mezőgazdaság szocialista átszervezését. De már az eddigi eredmények is meggyőzően bizonyítják, hogy fiatal szocialista mezőgazdaságunk kiállta a próbát: a...
Tovább
Előszó
Néhány év telt el azóta, hogy befejeztük a mezőgazdaság szocialista átszervezését. De már az eddigi eredmények is meggyőzően bizonyítják, hogy fiatal szocialista mezőgazdaságunk kiállta a próbát: a gazdálkodás szocialista nagyüzemi formája többet képes produkálni, mint a magángazdálkodás.
A párt helyes marxista-leninista politikája, a szorgalmas munka, a nagyüzemi gazdálkodás megalapozására fordított befektetések meghozták első gyümölcsüket. A mezőgazdaság összes termelése a II. ötéves tervben a megelőző 5 év átlagához képest 10 százalékkal emelkedett. Ezek eredményeként a lakosság élelmiszerfogyasztása 1960 és 1965 között 12 százalékkal, az élelmiszer export pedig 78 százalékkal nőtt. A mezőgazdaság export-import aktív egyenlege 1965-ben 63 százalékkal volt nagyobb, mint 1960-ban. A mezőgazdasági termelés biztosította a konzerv, a hús és tejipar növekvő nyersanyag igényének jobb kielégítését. Növekedett a hazai nyersanyagellátás aránya gyapjúból, lenből, kenderből és komlóból.
Kedvezően alakult a mezőgazdasági munka termelékenysége is. Az egy mezőgazdasági keresőre jutó termelési érték 5 év alatt 30 százalékkal növekedett. Ebben szerepet játszik az a körülmény, hogy a mezőgazdaság összes termelési értékét ma kevesebb dolgozó állítja elő, mert a II. ötéves tervben több mint negyedmillió ember távozott a mezőgazdaságból. De a jobb eredményekben feltétlenül szerepet játszik az öt év alatt befektetett anyagi eszköz, a szervezettebb, jobb gazdálkodás, a nagyobb szorgalom és a javuló munkafegyelem termelést növelő hatása is.
Helyesnek bizonyult az a célkitűzés, hogy a mezőgazdaságot belterjes irányban fejlesszük, erőteljesen növeljük a beruházásokat, a gépesítést, a szőlő- és gyümölcstelepítést, az öntözést, a kémiai anyagok használatát. A II. ötéves terv időszakában a tervezett 34,4 milliárd forinttal szemben 40 milliárd forintos beruházás valósult meg a mezőgazdaságban. Ezen belül a szövetkezetek közös gazdaságaiban mintegy 20 milliárdot ruháztak be. Javult a mezőgazdaság technikai ellátottsága, csaknem megkétszereződött a 100 kh-ra jutó traktorok száma. Jelenleg már több mint 64 000 traktor és csaknem 9000 kombájn dolgozik a mezőgazdaságban.
Vissza