Előszó
Ötéves erdőgazdasági tervünk középpontjában elsősorban az erdőnevelés, az erdők telepítésének feladata áll, hogy népi demokráciánk erdőgazdálkodása helyrehozza azokat a károkat, melyeket a mult...
Tovább
Előszó
Ötéves erdőgazdasági tervünk középpontjában elsősorban az erdőnevelés, az erdők telepítésének feladata áll, hogy népi demokráciánk erdőgazdálkodása helyrehozza azokat a károkat, melyeket a mult kapitalista-feudalista rendszeri! erdőgazdálkodása és a háború mértéktelen erdőpusztítása okoztak. Elsőrendű feladatunk tehát, hogy erdőket ültessünk országunk faszükségletének biztosítására.
Szem előtt tartjuk azt azonban, hogy a szocialista erdőgazdaságot az erdőnevelés és a kitermelés céljainak egysége és a köztük lévő tervszerű kapcsolat jellemzi Világviszonylatban, mert kis erdőállománnyal rendelkezünk, nem hanyagolhatjuk el a kitermelés kérdését, sőt különös gondot kell rá fordítanunk, mert ha helyes munkamódszerekkel, korszerű erdei szerszámokkal végzik munkásaink a termelést, vágásra kerülő állományainkban a termeléssel járó selejtet a legkisebb mértékre tudjuk csökkenteni.
A felszabadulás óta eltelt évek alatt erdőgazdaságunk, mint a nemzetgazdaság egyik fontos szektora, kapcsolódott az országos problémákhoz, a tervgazdálkodás feladataihoz és fejlődése során igyekszik levetni az elavult feudalista munkamódszereket. Rossz szerszámokkal, helytelen munkamódszerekkel, ennek megfelelően hiábavaló nagy fáradsággal, kis teljesítménnyel, nagy fapazarlással termeltek eddig a magyar erdei munkások. Feltétlenül meg kellett változtatni ezt az áldatlan állapotot. A 3 éves terv alatt megteremtettük alapját erdei szakmunkásképzésünknek, hogy az 5 éves terv befejezésekor lehetőleg már csak állandó erdei szakmunkások dolgozzanak az erdőgazdasági üzemekben. Erdei munkásaink szakszerű kiképzést kapnak, hogy szaktudásuk elősegítse a munka termelékenységének emelkedését. ,,A munka termelékenysége, ez végeredményben az új társadalmi rend győzelme szempontjából a legfontosabb, a legfőbb dolog. A kapitalizmus a munka termelékenységének olyan fokát hozta létre, aminőt a feudalizmus nem ismert. A kapitalizmust az győzheti le véglegesen és az is fogja véglegesen legyőzni, hogy a szocializmus a munkának új, sokkal magasabb fokú termelékenységét hozta létre. . . A kommunizmus a kapitalizmussal szemben az önkéntes, az öntudatos, az egyesült, a modern technikát felhasználó munkások magasabbfokú munkatermelékenységét jelenti" írja Lenin „A nagy kezdeményezés" című cikkében.
Vissza