Előszó
A helytörténeti, honismereti kutatások iránti érdeklődés országszerte megnövekedett: klubok, szakkörök alakulnak és működnek sikeresen, elterjedt a községi krónikaírás, egymás után készülnek és...
Tovább
Előszó
A helytörténeti, honismereti kutatások iránti érdeklődés országszerte megnövekedett: klubok, szakkörök alakulnak és működnek sikeresen, elterjedt a községi krónikaírás, egymás után készülnek és jelennek meg a helyi monográfiák, és örvendetes, hogy ma már mind több helyen dolgozzák fel a termelőszövetkezetek, üzemek, vállalatok történetét. Úgy véljük, hogy az igaz hazafiság egyik meghatározója, hogy az ember megismerje közvetlen környezetét, behelyezve azt a nemzeti és egyetemes történelem, a társadalmi fejlődés nagy egészébe. Ily módon a szűkebb pátria, a lakóhely, az ott élő emberek tetteivel, munkásságukkal, alkotásaikkal jelentős szerepet töltenek be a helyes világszemlélet kialakításában.
A szépen terebélyesedő helytörténeti kutatómunkához, a megye történetének jobb megismeréséhez kíván segítséget adni a szekszárdi megyei könyvtár e kiadvány közreadásával, ismertetve azokat a neves személyeket, akik jelentős szerepet játszottak a megye életében, vagy e földből sarjadva, innen elindulva váltak ismertté társadalmi, politikai, tudományos, szociális, művészeti munkásságukkal.
Nem életrajzi írás volt a cél, az ismeretek bővítése mellet a kutatóknak kívántunk elsősorban segítséget adni egy további munkához a rövid életrajzi adatok mellett az irodalom felsorolásával. Teljes irodalomjegyzéket a mű jellegénél fogva nem adhatunk, a szerzők műveiből, az irodalomból csupán válogatott bibliográfiát közölhetünk. A további kutatómunkát kívánja megkönnyíteni ez a módszer, hogy csupán a gyakran ismétlődő forrásmunkákról adtunk rövidített címleírást. Az a vélemény alakult ki ugyanis, hogy túl sok rövidítés, visszakeresés, számozás esetleg zavart okozhatott volna, a forrásanyag áttekintését hosszabítaná.
Vissza