Előszó
Sokan és sokféleképpen értelmezik az Európai Unióhoz való csatlakozásunk okait, feltételeit és várható eredményeit. Másképpen gondolkodik egy jogász, másképpen a politikus, de másképpen a környezetvédelem területén tevékenykedő szakember. Abban azonban mindannyian egyetértünk, hogy nemzeti értékeinket legjobban az Európai Unió keretében tudjuk érvényesíteni, megmutatni és hasznosítani.
Nemzeti értékeink közé tartozik az a tudás, ismerethalmaz, amelyet környezetvédelmi szakembereink hordoznak, napról napra hasznosítanak itthon és külföldön egyaránt. Fel kell mutatnunk ezt a tudásbázist, hiszen csak akkor várhatjuk el, hogy az EU-ban is méltóképpen fogadják. Az Európai Unió hasznos és teljes jogú tagjai csak akkor lehetünk, ha gazdagítjuk a nemzetközösséget saját tudományos értékeinkkel, de ugyanakkor nemzetközi tudományos értékeket is beépítünk saját értékrendszerünkbe.
A hazai gazdaság és társadalom gyors ütemű átalakulása nemcsak időszerűvé, hanem elkerülhetetlenné is tette mindazon tudománypolitikai lépések megtételét, amelyek elengedhetetlenek az ország Európai Unióba való integrálódása folyamatában. Ezek a lépések hazánk szellemi, technikai, tudományos szinten tartásához és fejlesztéséhez is szükségesek. A magyar tudomány által létrehozott műszaki alkotások, termékek, technológiák és szolgáltatások, valamint az ezek megvalósításában résztvevő tudósok, mérnökök szerepe meghatározó volt és a jövőben is az kell legyen Európa haladásában, fejlődésében.
A tudományos élet magyar képviselői mindig ott voltak felfedezéseikkel a világ élvonalában. A magyar professzorok, tanárok élen jártak tapasztalataik, tudásuk fejlesztésében és átadásában. Most rajtunk a sor, hogy fejlesszük és átadjuk meglévő tudásunkat, és technológiánkkal, szolgáltatásainkkal, de mindenekelőtt tudományos felkészültséggel álljunk az Európai Unió kihívásai elé.
Az integráció gazdasági célja az EU belső piacához való csatlakozás. Tisztában kell lenni azzal, hogy a környezetvédelem ennek a folyamatnak fontos stratégiai eleme, egyben a belső piac alakulásában egyensúlyozó és stabilizáló szerepe is van. Nem hanyagolható el a tudományos kínálat mellett a magyar piac termékeinek, technológiáinak és szolgáltatásainak kínálata sem. Ezt a célt .szolgálta a Környezetvédelmi kalauz c. kiadvány is, amelyet 1998-ban az OMIKK adott ki azzal a céllal, hogy hozzájáruljon a környezetvédelem területén dolgozó tudósok, szakemberek, a környezetvédelmi termékek, technológiák és szolgáltatások, valamint az EU környezetvédelmi jogszabályainak megismeréséhez.
Vissza