Előszó
Vélhetően a Nagyalföld Alapítvány utolsó kötetét fogja kezében az olvasó. Húsz év, számos hasznos, „Alföld-identitást" segítő kiadvány elkészítése után, az Alapítvány ezen kötet közreadásával befejezi tevékenységét. Vélhetően senki sem fogja megsiratni, lehet, hogy nem is fog hiányozni senkinek (hiszen tevékenysége forráshiány miatt beszűkült az utóbbi években), de sajátos szerepe miatt, mégis kár, hogy erre a sorsra jutott. De mi is fért bele ebbe a húsz évbe.
Az alapítványt 1991-ben a hat „klasszikus" alföldi megye (Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg) Megyei Önkormányzatai alapították, melyhez szinte azonnal csatlakozott (alapító jogokkal) Heves megye is. Bírósági nyilvántartásba vétele még ugyanabban az évben megtörtént. Az alapítvány székhelye: Békéscsaba.
Az alapítvány célja:
• A Nagyalföld térsége helyi sajátosságokon alapuló, koordinált területfejlesztésének tudományos megalapozása,
• A Nagy alföld társadalmi-gazdasági-környezeti változását feltáró jelentősebb tudományos eredmények publikálásának támogatása,
• A Nagyalföld fejlesztésének menedzselése,
• A Nagyalföld kulturális értékeinek megőrzése és fejlesztése. 1998-ban az alapítvány közhasznú minősítést szerzett, ugyanis az 1997. évi CLVI. törvény 4.§ a/ és a 26. § d pontja alapján tevékenysége megfelel az alábbi követelményeknek:
• tudományos tevékenységek, kutatás,
• ismeretterjesztés,
• kulturális tevékenység,
• kulturális örökség megóvása.
Az alapítvány saját önálló (főként kiadványozási) tevékenységén túl 1998-ig évente 1-2 alkalommal pályázatot írt ki, s ezen keresztül évente 1,5-2,5 millió Ft támogatást adott első sorban kiadványokhoz, konferenciákra, kutatásokra. Miután a megyék támogatása 1995-től akadozott, 1999-től pedig teljesen megszűnt, s a banki kamatok is jelentősen csökkentek, az alapítvány felfüggesztette a pályázatok kiírását.
Az Alapítvány tartalmi munkáját leglátványosabban a régióhoz kapcsolódó kiadványok mutatják. Megszervezte és megjelentette az Alföldet sokrétűen bemutató két kötetet: „A mi Alföldünk" (1996) és a „Szép vagy, alföld" (2002) általános elismerést váltott ki. Változó rendszerességgel jelentet meg a „Nagyalföld Alapítvány Kötetei" sorozat, melyből eddig 6 kötet készült el: „A Tisza és az önkormányzatok" (1992), „Az Alföld Fásítása" (1992), „A Duna-Tisza közi hátság vízgazdálkodási problémái (1994), „Az Alföld helyzete és perspektívái. Alföld kutatási program 1991-1994" (1995), „Ezer írás az Alföldről" válogatott bibliográfia (1995), „A víz szerepe és jelentősége az Alföldön" (2000), melyek közül több ma is sokat forgatott kézikönyv szerepét tölti be - mint ahogyan azt a most közre adott kötettől is reméljük.
197 óta az alapítvány támogatásával jelent meg az „Alföldi Tanulmányok" periodika (az utolsó 2003-ban), és az „Alföldi Társadalom" 3 kötete. Az Alapítvány támogatásával jelent meg az „Alföld Kongresszus" két (II. és III.) kötete. Az Alapítvány önálló magyar és angol nyelvű kiadványokat adott ki az Alföldről a Habitat II. világkonferenciára 1996-ban (a Magyar Köztársaság nemzeti dokumentumai részeként). Pályázati rendszerén keresztül kb. további 20 kiadvány megjelenését támogatta.
Vissza