Előszó
Ha mindenki betartaná Mózes kőtábláinak előírásait, senkit nem érne kár, sérelem, és mindannyian boldogan élnénk. Vagy mégsem? A bibliai Tízparancsolat csak az egyes emberek, egyének közötti kapcsolatokat szabályozza. Valójában régóta szükség van arra is, hogy törvényeket hozzunk az embercsoportok, a társadalom és a közjavak ellen vétők kordában tartására. Érezzük, tudjuk, hogy vannak „joghézagok". Ennél csak az lenne borzasztóbb, ha mindent jogszabályban rögzítenénk - ha ez egyáltalán lehetséges lenne. Az élet sokkal változatosabb és leleményesebb, mert újabb és újabb lehetőségeket kínál azoknak, aki mások, vagy mindannyiunk rovására akarnak maguknak hasznot szerezni. Lázasan keresgélünk a jogszabályok között, ha a szomszédunk tűzfalat épített a panorámás lakásunk elé, és aligha találunk megfelelő paragrafust. Ha egy új ház az egész városunk képét rontja el, már lehet némi esélyünk, hogy találunk jogszabályokat, amelyekbe kapaszkodhatunk. Egy, a levegőnket szennyező autópálya vagy nagyüzem léte ellen sem könnyű bírói úton sikeresen fellépni. Egy ritka növény vagy állat élőhelyének elpusztítása mindenkit megkárosít, a tulajdonhoz való jog mégis felülírhatja az élethez való jogot.
Erkölcsös, etikus, „jó" az az ember vagy emberi magatartás, aki (amely) más egyének és az embercsoport érdekeit nem sérti, nem vét a társadalom ellen sem. Mindenek előtt betartja a csoport szabályait, normáit, és követi a hagyományokat. A döntés az erkölcsi érzékünkre van bízva. Egyéni megítélésünkön múlik, hogyan értékelünk valakit, valamit - embert, dolgot, eszmét.
Közös értékünk a környezet, a Föld, ha úgy tetszik, a Világegyetem is. Amit a környezethez való viszonyunkról tudni kellene, az nem fér el két könyvborító között. Erre nem is teszünk kísérletet. Ez a kötet csak néhány olyan fontos dolgot gyűjt egybe, amelyekről nem lenne szabad elfeledkeznünk mindennapi döntéseink során.
A környezet minősége is meghatározza életünk minőségét. Érezhetünk örömet, és lehetünk - tartósabban - boldogok. Valahogy úgy, ahogyan az időjárás és az éghajlat is lehet kellemes vagy sem. Hogyan őrizzük meg a tartalmas, teljes emberi élethez szükséges környezetet, és benne magunkat, arra követendő, tételes szabályokat nem adhatunk meg. Nincsenek kész válaszok, és gyakran a helyes kérdéseket is magunknak kell megfogalmaznunk.
Vissza