Előszó
Lectori salutem
Ismét egy új könyvet tart a kezében az olvasó. Olyan könyvet, amely ugyan jelent már meg Magyarországon Környezet-egészségtan címen, de más tartalommal.
Ez a könyv a megelőző orvostannak, a népegészségügyi orvostannak (orvosi népegészségtannak) egy olyan területét öleli fel, mely a - korábbi nevén - közegészségtanjárványtannak, higiénének, vagy egészségtudománynak az egyik legnagyobb önálló diszciplínáját jelenti: ez pedig a környezet-egészségtan. Ha körbetekintünk a világban, egyes nézetek szerint a XXI. század a környezetvédelem, a környezet-egészségtan évszázada lesz, míg mások azt mondják, hogy a molekuláris biológiáé és a molekuláris genetikáé a döntő szerep. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a betegségek kialakításában körülbelül 50%-ban szerepel a makro- és mikrokörnyezet, az életmód, a mozgás és a táplálkozási szokások, és kb. 30%-ban a genetikai tényezők (genetika=|genomika), akkor azt mondhatjuk, hogy a népegészségügynek ez egy olyan jelentős diszciplínája, amely Magyarországon önálló tudományágként csak az elmúlt évtizedekben körvonalazódott. E könyv létrejöttét a fentiek mellett több igény is sürgette. Egyrészt egy, a medikusoknak írott tankönyv Környezet-egészségtan fejezetét a szerkesztőknek nem volt szívük megkurtítani (sőt, mivel valamelyest a komplexitásra törekedtek, bővítették azt). Másrészt a Pécsi Tudományegyetem az integrációval két szakot is útjára szándékozik indítani, egy ún. környezet-egészségügyi egyetemi szakot, amely egyelőre a bürokrácia útvesztőjében vesztegel, továbbá az úgynevezett népegészségügyi orvosképzést, amelynek a környezet-egészségtan kiemelt fejezetét jelenti. Ha némiképpen elborzadva ránéztünk a W. Rom által szerkesztett Environmental and Occupational Health című hatalmas könyvre, akkor arra gondoltunk, hogy ezt az ismeretanyagot átadhatnánk magyar nyelven az orvostanhallgatóknak, orvosoknak, szakorvosjelölteknek, szakorvosoknak, és mindenkinek, aki e terület iránt érdeklődik, talán rövidebb formában is. Nemcsak az egészségügyben, hanem a népegészségügy más területein (önkormányzatok, döntéshozók, politikusok szintjén) is szükség van e korszerű ismeretekre.
A könyvben szót ejtünk a környezetvédelem aktuális problémáiról és a környezet-egészségügy, valamint a fertőző betegségek közötti összefüggésekről, a nemfertőző betegségekről, a környezeti és a genetikai/genomikai tényezők interakcióiról, hogy csak a legkurrensebb témákat említsem. Nagyon bízom abban, hogy könyvünk sikeres lesz; nagy odaadással készítettük.
Vissza