Előszó
A társadalmi, tudományos és kulturális egyesületek hivatásuk teljességét csak akkor töltik be, ha közvetlen céljaikat összehangolják a közélet nagy érdekeivel. Ez a követelmény az életrevaló testületeket az elméletiség ködéből kivezeti a gyakorlati élet verőfényére. Életet, igazi életet pedig nem a ködben, hanem a napsütésben lehet élni.
Szeged város nagyrahivatott egyesületei közül az utóbbi évek folyamán különösen kettő hódolt következetes kitartássial ennek a felfogásnak.
A Magyar Mérnök és Építész Egylet Szegedi Osztálya már a világháború előtt is állandóan napirendjén tartotta azokat a kérdéseket, amelyek Szeged műszaki és gazdasági fejlődését érintették. A háború titán pedig áthatva attól a dacos, hazafias elhatározástól, hogy a nemzet halódásában is, csakazértis az élet útjait kell járnia, még nagyobb szenvedéllyel vetette bele magát a közélet önzetlen szolgálatába. Tizenöt év óta alig volt olyan emlékezetes kérdése Szeged műszaki és gazdasági életének, amelyben a Mérnök Egylet a szakmabeli felelősségérzet súlyával állást ne foglalt volna.
A másik egyesület, amelyet közérdekű gazdasági kérdések szolgálatára az Alföld gondolatának nagy apostola, Klebelsberg Kunó gróf alapította: az Alföldkutató Bizottság, születése pillanatától a gyakorlati sikerek céljainak szenteli tagjai súlyos fegyverzetű elméleti felkészültségét.
Ez a két egyesület az elmúlt évben összefogott arra a célra, hogy Szeged város egyik legfontosabb kérdésének, a városrendezésnek előkészítő munkáit elvégezze. Az összefogás eredménye ez a könyv, amelyet bizakodással adunk Szeged minden igaz barátjának kezébe.
A könyv maga természetesen csak első lépése a városrendezés sokoldalú, szétágazó, bonyolult műveletének. Nem megoldása a feladatoknak, nem kidolgozott terv, még csak nem is végleges állásfoglalás, inkább csak gondos összeszedése és szakszerű megvilágítása az általános és részleges problémáknak.
Az előadók témáik tárgyalásában népszerű színvonalra törekedtek, mert csak így lehetett a siker reményével szolgálni; az előadássorozat kitűzött célját: a felvilágosítást. Felvilágosítását azoknak, akik jóhiszemű elfogulatlansággal nyúlnak minden közérdekű kérdéshez, akik az örök fejlődés útján járnak, akik szeretik Szegedet.
Budapest, 1934. március hó.
Veress Gábor.
Vissza