Előszó
A közlekedéstervezés szerteágazó és mégis egymásra épülő, összefonódó tudomány, melyet közösen művelnek az építő-, közlekedés-, településmérnökök, felhasználva a társadalomtudósok, matematikusok,...
Tovább
Előszó
A közlekedéstervezés szerteágazó és mégis egymásra épülő, összefonódó tudomány, melyet közösen művelnek az építő-, közlekedés-, településmérnökök, felhasználva a társadalomtudósok, matematikusok, közgazdászok eredményeit. A könyv fejezeteinek sokszínűségével is a közlekedést, az ember életterét formáló mérnökök és más tudományok szakemberei közötti együttdolgozás fontosságát szeretnénk megmutatni.
A közlekedéstervezési anyagot ez a tankönyv a személyközlekedésben, azon belül is elsősorban a közúti és városi közlekedésben történő felhasználás szempontjából tárgyalja. Ennek oka az. hogy a klasszikusan közlekedéstervezésnek nevezett terület főleg a közutak kiépítéséhez kapcsolódóan fejlődött ki, és az itt szereplő modellek nagy része elsősorban ezeken a területeken alkalmazható.
A szerzők a Széchenyi István Egyetem Közlekedésépítési és Településmérnöki, valamint Közlekedési Tanszékének oktatói. A könyvet elsősorban a közlekedésmérnök és építőmérnök hallgatók részére meghirdetett Közlekedéstervezés című tárgy segédanyagaként ajánljuk. Az összeállítás során igyekeztünk olyan anyagot készíteni, melyet haszonnal forgathatnak a szakterülettel még csak ismerkedő hallgatók, számítási példákkal és megértést segítő fotókkal, ábrákkal. A különböző képzési programú szakokon a tankönyv más-más fejezeteit érdemes bevonni az oktatásba A közlekedéstervezés szakterülete ma már óriási ismeretanyagot ölel fel. A fejezetek összeállításánál alapszempont volt. hogy ebből a nagy anyagból a maradandó. klasszikusnak számító alapelveket, összefüggéseket ismertessük. Egyes anyagrészek viszont csak mint példák kerültek bemutatásra a tárgyalt kérdéscsoport megoldására vonatkozó számos, esetenként eltérő módszer, elmélet közül. A Széchenyi István Egyetem említett két szakán a közlekedéssel ill. közlekedésépítéssel kapcsolatos ismeretek számos önálló tantárgyban jelennek meg. Ilyenek például a közlekedésgazdasággal. áruszállítással, a vasúti, vízi és légi közlekedéssel. illetve a közlekedési pályák és azok létesítményeinek kialakításával, a közúti forgalomtechnikával kapcsolatos ismeretek. Ezekkel e tankönyv nem foglalkozik, de esetenként utal a kapcsolódási pontokra.
A közlekedéstervezés egyes lépéseit különböző szintű előírások, irányelvek, útmutatók szabályozzák, az egyes modellezési programcsomagok pedig részletes eljárásokat írnak le.
Vissza