Előszó
Részlet a könyvből:
"A kórélettan fontosságát az orvosképzésben más országokban régen felismerték: A kórélettan olyan nélkülözhetetlen elméleti alaptárgy, mely nélkül szinte lehetetlen a betegségek elmélyülő tanulmányozása. A Szovjetunióban a Nagy Októberi Szocialista Forradalom óta, de a nyugati országokban is már régen külön kollégiumként szerepel az orvosképzésben, ha nem is mindét kórélettan néven. Exp. Medicine, Exp. Pathology, Applie Physiology, Pathologische Physiologie, Médecine et Chirurgie Experimentales, Allgemeine und Experimentelle Pathologie, Pathological Physiology Physiopathology nevek mind a kórélettannal foglalkozó tantárgy különböző nevei.
Nálunk a felszabadulás után, Népi Demokráciánk az Egyetemek fejlesztésével kapcsolatban iktatta be a kórélettant az orvosképzésünk tervébe s azóta Magyarországon is mind a négy egyetemen a kórélettan önálló tanszéket kapott és a kórélettan a harmad év egyik kötelező szigorlati alaptárgyaként szerepel. De már a kórélettan egyes fejezeteit más tantárgyakba burkoltan 1770 óta előadják az orvosi- egyetemeinken: így Schoretits Mihály a Nagyszombati Egyetemén, majd később Balogh Kálmán az Erdélyi Orvos-sebészeti Intézetben "Pathologie et Praxis clinica" címen a belgyógyászattal, kórbonctannal, gyógyszertannal együtt, Hőgyes Endre a Kolozsvári Egyetemen gyógyszertan és bakteriológia mellett, Tangl Ferenc, Preis Hugó a Budapesti Egyetemen a mikrobiológia mellett. A felszabadulás előtt Budapesten Bélák-Sándor, Szegeden Jelei, majd Ivanovics professzor általános kórtan c. kollégium keretén belül, Debrecenben Went István az élettannal, Pécsett Mansfeld Ottó a gyógyszertannal együtt kórélettant is tanított.
A thematikai előírásban az előadott kollégium bevezető óráiban a tantárgy történelmi áttekintése kötelezően szerepel. Ezt én két okból nem tartom fontosnak. 1./ Nálunk a kórélettan csak néhány évtizede szakadt le mint önálló ága az orvostudománynak /erről már volt szó/, 2./ Kezdettől fogva, amióta beteg emberek vannak, voltak kuruzslók és orvosok és mindég az volt a fő probléma, mi a betegség oka, mi a betegség lényege, ezek pedig kórélettani problémák. így a kórélettan története tulajdonképpen egyezik az orvostudomány történetével, amiről a harmadik év kollégiumainak /kórbonctan, mikrobiológia stb./ előadása során bőven esik szó az első ,órák alatt. így ezúttal csak a lényegre és egész röviden világítunk rá arra, hogy a különböző korokban a betegség lényegéről való felfogás első sorban a kor természetfilozófiai beállítottságától, valamint az uralkodó osztályok, az egyház érdekeitől függ és csak egész kisfokban függ össze a kor természettudományi ismereteivel. Ezzel magyarázható, hogy a természettudományok évszázadok, évezredek alatt hatalmas fejlődésen estek át és a betegségek lényegére vonatkozó tudásunk fejlődésében alig történt előrehaladás."
Vissza