Előszó
Tudomány- és technikatörténeti szempontból is örvendetes, hogy sorra jelennek meg a Budapesti Műszaki Egyetem Vegyészmérnöki Kara neves professzorainak életét és munkásságát bemutató könyvek. A Műegyetem Központi Könyvtára, illetve a Magyar Vegyészeti Múzeum kiadványaiból így megismerhetjük Wartha Vincét, Ilosvay Lajost, Varga Józsefet, Zemplén Gézát, 'Sigmond Eleket és Pfeifer Ignácot. E kultúrtörténetileg is dicséretes sorozat új könyvét üdvözölhetjük most, amikor Móra László Korach Mór professzort bemutató írását vehetjük kezünkbe.
Két éve csak, hogy Korach akadémikus eltávozott körünkből, de közel kilenc évtizedet, a múlt századból a mába átívelő színes élete, amely történelmünk egyik legeseménydúsabb korszaka, megkívánja már ma munkásságának megörökítését, amikor kortársainak egy töredéke még él, s amikor gazdag szellemi hagyatékának összeállításában azok is tudnak segíteni, akik munkatársai voltak, akik személyesen ismerték őt. Szerencse számunkra, hogy Móra László, aki már több nagynevű professzort mutatott be nekünk, s ismeri a Vegyészmérnöki Kar több mint egy évszázados tevékenységét is, a Műegyetem felkérésére vállalta e könyv megírását.
Korach Mórt számos nekrológ méltatta bemutatva a tudóst, a pedagógust, az alkotó mérnököt, a vezetőt, az írót, a polihisztort. Ezeknél sokkal részletesebben, közelről ismerhetjük meg e könyvből őt, amelynek előszavában már csak azért is, hogy az esetleges ismétléseket elkerüljem, csupán két gondolatot szeretnék kifejteni, olyanokat, amelyeket eddig nem emeltek ki eléggé.
Korach Mór mint professzor lényegesen továbbfejlesztette a kémiai technológiai tantárgyat. Ehhez nagy élettapasztalatát, köztük vegyipari gépészeti tudását is felhasználva összeállította a műszaki kémia törvényszerűségeit, fejlődési irányait, módszertanát.
Vissza