Előszó
Alig van már olyan főváros Európában, amelyről ne készült volna útikönyv a Panoráma Külföldi városkalauzok sorozatában. A skandináv fővárosok sorában utolsóként készült el a Koppenhága városkalauz.
Napjainkban egyre nagyobb a skandináv országokba látogató turisták száma, s útjuk többnyire elsőként Dániába vezet, amely a kontinenssel közvetlenül határos. Ott pedig először Koppenhágát érintik, mivel gépkocsin is, vasúton is alig másfél órára van az NSZK határától. Koppenhága az Európa északi részében elhelyezkedő Skandináv-félszigetnek a szárazföldhöz legközelebb eső, annak legkönnyebben megközelíthető pontja, kiindulópontként is választható bármilyen dániai vagy a többi skandináv országot is érintő körutazáshoz.
Koppenhága önmagában is vonzó turisztikai célpont. Szép, tengerparti fekvése, kitűnő klímája csakúgy hozzájárul ehhez, mint sajátos hangulata, mozgalmas belvárosa vagy a középkortól napjainkig terjedő szinte valamennyi időszakot jellemző számos építészeti remeke. Képzőművéseti alkotásait megcsodálhatjuk az utcákon, tereken s a város múzeumaiban. Az Állami Művészeti Múzeum és a Glyptotek kincsei elénk tárják az ókori asszír, babilóniai, egyiptomi, etruszk, görög, római régészeti leletek - szobrok, épületmaradványok - mellett a reneszánsz és a barokk olasz, spanyol, németalföldi, német és francia képzőművészet számos remekét, s ezeknél is nagyobb számban az impresszionista és a modern irányzatokhoz tartozó képzőművészeti alkotásokat. S természetesen teljes képet nyerhetünk a dán művészetről, amelyből Európa nagy múzeumaiban az ország egykori történelmi elszigeteltsége s a földrajzi távolság miatt viszonylag keveset találunk. Nem véletlen, hogy világszerte talán csak Bertel Thorvaldsen nevét ismerik, aki életének nagy részét Rómában töltötte; életműve azonban Koppenhágában van kiállítva.
Nagyon sokat köszönhet Koppenhága műpártoló polgárainak, mindenekelőtt a sörgyáros Jacobsen család tagjainak, akiknek alapítványai nemcsak a Glyptotek felépítését, gyűjteményének gazdagítását, de a többi között sok közterületi szobor, így a híres Kis szirén felállítását is lehetővé tették. Mások magángyűjteményeket alapítottak, amelyeket azután a fővárosra hagyományoztak, mint a Hirschsprung-, a David-féle vagy az Ordrupgard-kollekció, amelyek szintén nagyszámú képzőművészeti remeket mutatnak be.
Igen gazdag a dán főváros egyéb múzeumokban is. A Nemzeti Múzeum Észak-Európa legnagyobb gyűjteményei számára nyújt otthont. Vannak itt régészeti leletek a világ minden tájáról, megismerhetjük a múzeum látnivalóin keresztül Dánia egész kultúrtörténetét, az őskortól kezdve a viking időszak maradványain át napjainkig. Az Iparművészeti Múzeum ugyancsak a világ minden részére kiterjedő kollekciókat tár a látogatók elé, nagy érdekességű a Dán Ellenállási Múzeum, számos dokumentumával a fasiszta megszállók elleni harcról, a dán történelmet pedig a királyi kastélyok - Christianborg, Rosenborg és Amalienborg - meglátogatásával ismerhetik meg a turisták.
Foglalkozik a könyv a dán hétköznapok jellemző sajátosságaival, a smorredroddel és a kerékpárkultusszal, a dán emberek udvariasságával és az üzletek kirakatainak bőségével.
A Külföldi városkalauzok megszokott szerkezetét követve az utas maga választhatja ki az őt érdeklő látnivalókat, s oszthatja be az idejét, de tanácsot kap a rövidebb, 1-3 napos program megtervezésére is.
A Gyakorlati tudnivalók a könyv végén, a Turisták ABC-jében találhatók.
A könyv kiadásával az a célunk, hogy kedvet ébresszünk Koppenhága meglátogatására, de azokhoz is szólunk, akik olvasva szeretnek "utazni", térképvázlataink, fényképeink, leírásaink segítségével - reméljük - a távolból is megismerik a dánok vonzó, kellemes és nagy történelmi múltú fővárosát.
Vissza