Előszó
Részlet a tartalomból:
Az emberi élet, az egészség, a munkaképesség fenntartásához elengedhetetlenül szükség van táplálkozásra. E tápanyagokat a természet különféle növényi és állati termékekben nyújtja. Az élelmiszerek többsége feldolgozatlan állapotban gyorsan romlik, ezáltal táplálkozásra alkalmatlanná válik.
Az ENSZ megbízásából szakemberekből álló bizottság közelmúltban történt felmérése alapján megállapította, hogy a Földön megtermelt különféle mezőgazdasági terményekben több mint 40%-ra becsülhető az a pusztulási arány, amelyet a növényi és állati kártevők okoznak, vagyis a természeti, raktározási, forgalmazási és romlási veszteségek megszüntetésével a jelenleg megtermelt és előállítható élelmiszerekkel a jelenlegi lakosság kétszeresét lehetne a mostam szinten ellátni.
A nagyarányú veszteségek csökkentése sok milliárdos nagyságrendű hasznosítható értéket jelent, ami korszerű tudományos alapokra épülő tartósítóipari fejlesztéssel viszonylag könnyen elérhető. Ez a magyarázata a tartósítóipar világméretekben folyó fejlődésének, így hazai tartósítóiparunk nagyarányú fejlesztésének is.
A tartósítóipar feladata tehát elsősorban az, hogy a nyersanyagokat a lehető legrövidebb idő alatt tartós késztermékké alakítsa, még mielőtt bármilyen romlási folyamat elindulna. Feladata továbbá, hogy a lakosság részére egész évben - évszakoktól függetlenül - biztosítsa megfelelő minőségben és árban, az év bizonyos szakaszában termesztett nyersanyagokat, ill. az azokból készült tartósított élelmiszereket, táp- és védőanyagokat.
A növényi eredetű élelmiszerek nyers állapotban jellegzetes szöveti felépítéssel rendelkeznek, amely biztosítja tartósságukat, biokémiai ellenálló képességüket. E romlással szembeni ellenálló képesség természetes körülmények között mindaddig fennmarad, amíg a növényben a normális életfolyamatok biztosítottak.
A növényi nyersanyag pl. egy gumó, vagy egy gyümölcs élő egység, amelyben a folytatódó életfolyamatok következtében a befejezett építés (asszimiláció) mellett, lebontási (disszimiláció) és közbülső (intermedier) folyamatok, ill. vegyületek találhatók. A növényzetről leszedett gyümölcs, a felaprított gumó, a levágott állat húsa rövid idő alatt elveszti természetes ellenállóképességét, és tárolás közben különféle változásokat szenved. Megváltoznak az érzékszervi tulajdonságok, kémiai összetétel, a tápérték és ugyanakkor a teljes romlás veszélye is fenyeget.
Vissza