Előszó
Korunkat jellemző piacgazdaságokban a termelés, az elosztás, a csere és a fogyasztás mozzanatait is magába foglaló társadalmi újratermelési folyamat, az egymástól jogilag és gazdaságilag is elkülönült szervezetek e folyamatban való részvétele útján valósul meg.
Ezeknek a szervezeteknek - gazdasági rendszereknek - céljai attól függően változhatnak, hogy a társadalmi újratermelési folyamatba miként kapcsolódnak be, abból milyen feladatok megoldását vállalják és az adott gazdasági környezetben a szervezetet létrehozó, a működést engedélyező, továbbá a működést végző és irányító, végezetül a működéssel kapcsolatba kerülő természetes és jogi személyek - érdekhordozók - érdekeiket miként tudják érvényesíteni.
Ahhoz, hogy e szervezetek - gazdasági rendszerek - céljaikat elérhessék és ezen keresztül az érdekhordozói érdekek megvalósulhassanak, a szervezetet vagyonnal kell ellátni. A kitűzött célok a vagyon mozgatásán - vagyonváltozásokon - keresztül valósulnak meg, amit természetesen irányítani kell. Az irányításhoz információkat kell szerezni és képezni, ami a vagyon és vagyonváltozások megragadása, nyomon követése és megjelenítése útján valósítható meg.
A számvitel ezen információigény kielégítésének eszköze annyiban, amennyiben magába foglalja a szervezet rendelkezésére bocsátott, illetve általa megszerzett vagyon és vagyonváltozások megragadását, nyomon követését és megjelenítését.
Más megközelítésben a számvitel a megtörtént események - vagyon beáramlás, átalakítás, kiáramlás - megfigyelését, tartalmi azonosítását, mérését, értékelését, feljegyzését, majd azoknak egy erre a célra létrehozott zárt rendszerben való feldolgozását (rendezés, összesítés) és végezetül mindezeknek számviteli dokumentumokban való megjelenítését jelenti.
A vázoltakból kitűnik, hogy a számvitel háromféle jelentés-tartalommal bír. Számvitelként értelmezhetjük ugyanis:
- azt a módszertant, amely a vagyon és vagyonváltozások tartalmi megragadására, nyomon követésére és megjelenítésére irányul és amely a számvitel szabályozásában ölt testet;
- azt a gyakorlati tevékenységet, amelynek eredményeként a szervezet vagyonáról és vagyonváltozásairól valósághű képet nyerünk,
- azoknak az okmányoknak, dokumentumoknak, adatoknak és információknak az összességét, amelyek a gyakorlati tevékenység eredményeként létrejönnek, illetve képződnek.
A számviteli - mint módszertan - egyrészt elméleti kérdésekkel, másrészt a számvitelben alkalmazásra kerülő módszerekkel foglalkozik.
Vissza