Előszó
A 2000. év különössége, kereksége kínálja magát, szinte biztat az újra. Alkalmas arra is, hogy egy szakma pillanatfelvételt készítsen önmagáról: íme, ezek vagyunk mi, ezek a mi szervezeteink, ez a...
Tovább
Előszó
A 2000. év különössége, kereksége kínálja magát, szinte biztat az újra. Alkalmas arra is, hogy egy szakma pillanatfelvételt készítsen önmagáról: íme, ezek vagyunk mi, ezek a mi szervezeteink, ez a magyar könyvszakma az ezredfordulón. A vaku villan, aki odaáll, az rajta lesz a képen. A jövő művelődéstörténészeire vár majd, hogy a lemaradtakat, de mégis fontosakat felkutassa. Mert minden fénykép egyben dokumentum is, eltesszük, megőrizzük, megmutatjuk az unokáinknak, leszármazottaink leveszik a polcról, és mutatják: a dédapám, az ükanyám könyves volt, tessék nézni, itt áll a neve, itt volt már, ez időben alakult a cég, amely most a család jólétét szolgálja. A 2000. év szakmai szereplői, országunk furcsa történelme révén mindannyian pionírok: alapjaiban változtatták meg a könyves szakmát az elmúlt évek során. Régi arcok maradtak, újak kerültek a csoportkép előterébe, mások végképp kiestek a látószögből.
Az elkövetkező évtizedekben feltehetően kevesebbet fog már változni ez az összeállítás. Már majdnem tudjuk újra, hogy ki kicsoda. Persze a fényképezkedésnél azért többet kínálunk olvasóinknak: egy hasznos, a könyves mindennapokban használatos (és felépítése révén remélhetőleg jól használható) kézikönyvet, címtárat. Hosszú időt töltöttünk adattárunk felfrissítésére, új, általunk fontosnak tartott könyves szereplők (pl. írók, alkotók, könyveinkkel foglalkozó szakújságírók) adatainak összegyűjtésére, remélve, hogy ezzel teljesebbé válik a kép, hasznosabbá e kötet.
Adattárunk nyitott, örömmel várjuk az új címeket, az új szereplőket, és szerkesztési ötleteiket. Az esetlegesen helytelen bejegyzésekért már most elnézést kérünk: a következő kötetben korrigálni fogjuk, ígérem. Mert jövőre újra szeretnénk elkészíteni a könyves csoportképet. Sokak szerint ugyanis csak 2001-ben kezdődik az ezredforduló.
Vissza