Előszó
A kisvállalkozások számának gyarapodásával egyre nagyobb az igény a könyvvezetésre vonatkozó legalapvetőbb ismeretek tudására. Egyszeres könyvvezetést ugyanis nemcsak egyéni vállalkozó, hanem kisebb társas vállalkozás (betéti társaságy közkereseti társaság) is folytathat. Fokozza a téma komplikáltságát az a tény is, hogy a többször módosított 1991. évi XVIII. törvény a számvitelről (továbbiakban: Szt. tv.) döntően a kettős könyvvezetés jellemzőit részletezi, az egyszeres könyvvezetés lényegével, sajátosságaival nagyon szűkszavúan foglalkozik. Végül indokolja az egyszeres könyvvezetés iránti nagyobb érdeklődést az a tény is, hogy ebben az évben is fennmaradt a lehetőség az egyéni vállalkozók számára, hogy a társasági adótörvény hatálya alatt maradjanak, illetve átjelentkezzenek, s ők többségükben valószínű az egyszeres könyvvezetést kötelesek vezetni. A hatályos számviteli törvény szerint (Szt. tv. 9. §) az a vállalkozó, aki egyszerűsített mérleget készíthet az jogosult az egyszeres könyvvezetésre. Az egyszerűsített mérleg készítésére jogosultak köre a következő:
„magánszemély, szakcsoport, felsőfokú tanintézetben működő iskolai szövetkezeti csoport, önálló iskolai szövetkezet, kistermelői szövetkezet, jogi személyiséggel rendelkező munkaközösség (kivéve: a jogi képviseletet ellátó munkaközösséget) jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (bt, kkt), amelynek vállalkozási tevékenységéből származó éves nettó árbevétele - két egymást követő évben - nem haladja meg az 50 millió forintot, függetlenül az általa foglalkoztatottak létszámától és a mérlegfőösszegtőr."
Ezévi kiadványunkban nemcsak a társasági adótörvény hatálya alá tartozó vállalkozások könyvvezetéséhez adunk gyakorlati tanácsokat, hanem részletesen foglalkozunk a Szja törvény szerint adózók könyvvitelével, ezen belül a pénztárkönyvvezetéssel is. Ily módon tehát könyvünket haszonnal forgathatják mind az egyéni vállalkozók, mind a különböző társas vállalkozások - bt, gmk, kkt - tagjai. A szerzők számos példával igyekeztek világosabbá és érthetőbbé tenni a vállalkozó számára sokszor rejtelmesnek tűnő fogalmakat, könyvelési technikákat.
Könyvünk végén egy 1996 évre érvényes ADÓNAPTÁR-t állítottunk össze, melyben az adóbevallások és adóvisszafizetési kötelezettségek, valamint visszaigénylések határidejéről tájékozódhatnak olvasóink.
Vissza