Előszó
A vallás- és közoktatásügyi minisztérium 1929. okt. 15-én elrendelte, hogy a tankönyvírók a tananyag terjedelmét csökkentsék. Ezért a legújabb kor történetét erősen összevontuk, igyekeztünk föltüntetni a vezető eszméket, a fejlődés irányait, a politikai, társadalmi és hadi események mellett tekintettel voltunk a közgazdasági és szellemi élet főbb mozzanataira is. A nyelvezetben az egyszerűséget, világosságot és magyarosságot tartottuk szem előtt. A megszabott keretek miatt kénytelenek voltunk az illusztrációknak számát leszállítani, az olvasmányokat pedig teljesen mellőzni.
Az anyag összegyűjtésében, kidolgozásában Apponyi Albert, Balanyi György, Ballagi Géza, Bancroft, Bernstein, Berzeviczy, Carlyle, Concha, Deák, Duruy, Faguet, Ferdinándy Géza, Freeman, Fűnk, Hettner, Ihering, Janet, Kautsky, Kossuth, Kropotkin, Lamprecht, Malet, Marczali, Marx, Márki, Mignet, Nagy Ernő, Oncken, Peschel, Pethő Sándor, Pflugk-Harrtung, Sombart Werner, Szekfü, Széchenyi, Taine, Thiers, Ueberweg, Weiss, Wilson és Zoványi Jenő munkáit használtuk.
Köszönetünket fejezzük ki kedves rendtársunknak, dr. Balanyi György egyetemi tanárnak, hogy a kéziratot tüzetesen átnézte, tanácsaival és megjegyzéseivel nagy segítségünkre volt.
Tankönyvünket az igen tisztelt kartársak szives pártfogásába ajánljuk.
Szeged-Sátoraljaújhely, 1930. augusztus hó.
Vissza