Előszó
A kontaktoroknak és vezérlésüknek fontos szerepe van a kisfeszültségű kapcsolókészülékekben. A munkagépek villamosítása, tehát a fejlődés az egyedi villamos hajtású munkagéptől a mai, magas...
Tovább
Előszó
A kontaktoroknak és vezérlésüknek fontos szerepe van a kisfeszültségű kapcsolókészülékekben. A munkagépek villamosítása, tehát a fejlődés az egyedi villamos hajtású munkagéptől a mai, magas fejlettségi fokú villamos munkagépig csak az említett készülékkel valósulhatott meg. Alkalmazásuk kezdete egybeesik a transzmissziók megszűnésével, mindenekelőtt az energiaáramlásnak a gépben való szétosztásával, a több motoros gép felé irányuló fejlődéssel és a gépeken belül számos vezérlő funkció, pl. az irányváltás, fordulatszám-változtatás stb. bevezetésével. Az automatizálás - egy gép helyett egész gépsorokat kell egymástól függően vezérelni - elterjedésével ennek jelentősége még fokozottabban megnőtt. E villamos berendezések alapeleme a kontaktor, amely mindig azonos alakban, szalagon, olcsón, kiváló minőségben állítható elő és a legkülönbözőbb feladatok megoldására alkalmazható. Az egyes problémák gondos fizikai átdolgozásával a készülékek ma a felhasználóipar jelentősen megnövekedett igényeit is teljes mértékben kielégítik. Az állandó, sokrétű vizsgálat a gyakorlati üzemeltetés tapasztalataival együtt a minőség állandó fokozásához vezetett. Ma, az ugrásszerű fejlődés időszaka után a vélemények megállapodtak, a konstrukciós irányelvek messzemenően azonosak.
Ami a kontaktorra vonatkozik, az érvényes a nagyszámú segédkészülékekre is, a parancsadó-, ellenőrző- és jelzőelemekre. Minden esetben aránylag sok tervezési munka szükséges a kapcsolási tervek, vezérlési sémák elkészítéséhez, amelyek megszabják, hogy milyen célra melyik készüléket kell alkalmazni; és intézkednek a rendelkezésre álló tömeggyártmányok racionális felhasználásáról. Ugyancsak fontos feladat az egyes elemek kombinációjának - pl. a kapcsolószekrényben való - legésszerűbb elrendezése. A vezérlések megépítésében ezek a súlyponti kérdések.
A könyv témaköre azonos azzal, amit az USA-ban Industrial Control-nak neveznek. Nem értendők ide a még állandó változásban levő szabályozási kérdések, tehát a tirátronok, transzduktorok, tranzisztorok stb. alkalmazásai. Ezek fejlődése oly nagyléptű, hogy nem célszerű a kontaktorvezérlésekkel együtt tárgyalni, az utóbbiakról ma már biztos alapokon nyugvó ismereteink vannak. Ismertetésük túlhaladta volna a könyv kereteit. Másrészt a tiszta kontaktorvezérlések még ma is uralkodó jellege indokolttá teszi az ilyen elhatárolást. Nagyon fontosnak tartottuk azonban a kontaktorok be- és kikapcsoló-képességére vonatkozó, kevéssé ismert módszerek részletesebb ismertetését. A szöveg terjedelmét elsősorban azok a kérdések szabták meg, amelyekkel a szerző a fejlesztésben, a gyártásban és az értékesítésben kifejtett tevékenysége során foglalkozott.
Az esetleges kritikákat és tanácsokat a szerző köszönettel fogadja.
Vissza