Előszó
Részlet:
"BEVEZETÉS
Könyvünk első részében tájékoztatást adunk az egész építőipar felépítéséről, a különböző építőipari, munkákról, majd néhány olyan szerkezeti és építészeti fogalmat ismertetünk, amelyek a további tárgyalás során többször szóbakerülnek és a megértéshez szükségesek.
Könyvünk további részeiben e nagy anyagnak csak egy részét tárgyaljuk. A következő részben a földmunkákat és az ezekkel kapcsolatban szükséges talajismereteket találjuk.
Utána megkezdjük a kőművesmunkák tárgyalását az anyagok ismertetésével. A kőművesmunkák tárgykörét kissé kibővítettük a beton-és vasbetonmunkák egyes részeivel, amelyeket az épületen általában a kőműves végez, vagy amelyek más okokból e tárgytól nem voltak elválaszthatók.
Végül röviden áttekintjük az építkezés lebonyolítását, hogy a tanultak kapcsolatait más szakmák területével rögzítsük. Ugyanitt lesz szó a föld- és kőművesmunkák balesetelhárítási óvórendszabályairól.
A tárgyalás folyamán megismert egyéb munkanemek részletes ismertetését más tantárgyak keretében kapjuk meg.
Az ács- és állványozómunka anyagait és szerkezeteit, beleértve a beton- és vasbetonmunkával kapcsolatos zsaluzási munkákat, az „Ácsszerkezetek" c. könyvünk tárgyalja.
A vasbetonszerkezetek részletes ismertetését a „Tartószerkezetek" c. tankönyv nyújtja. Ebben van szó a vasbetonszerkezetek méretezésén kívül a fa- és acélszerkezetek méretezéséről is. Ezt megelőzően azonban statikát és a szilárdság-tán alapfogalmait tanuljuk a „Szilárdságtan" c. tankönyvből.
A szakipari munkákat az „Épületek szakipari munkái" c. tankönyv, a gépészeti munkákat az „Épületgépészeti munkák" c. tankönyv tartalmazza.
Ezenkívül még számos más tankönyv ad segítséget annak a tudásnak a megszerzéséhez, amivel az építésztechnikusnak rendelkeznie kell.
Könyvünk néhány fejezetét *-gal jelöltük. E fejezetek a tanítástervben szerepelnek ugyan, de részletes tárgyalásukat nem tartjuk szükségesnek. A megjelölt fejezetek alkalmasak a tanulók átfogó ismereteinek bővítésére és hasznos segítőül szolgálhatnak a képesítőre készülésnél az anyag összefoglalására. Ugyanez a megjegyzés vonatkozik a könyv apró betűvel szedett bekezdéseire."
Vissza