Előszó
A mai magyar könyvpiacon - különösen a tankönyvpiacon - meglehetősen kevés a komparatisztikai tárgyú munka. Az utóbbi években örvendetesen sok irodalomelméleti szakkönyv látott napvilágot, ám viszonylag kevés olyan színvonalas tanulmány olvasható magyar nyelven a nemzetközi szakirodalomból, amely az elméleti eredmények gyakorlati alkalmazását reprezentálná, a különböző irodalomtörténeti korokhoz tartozó művek komparatív interpretációjával foglalkozna. Pedig a nemzetközi komparatisztikában jobbnál jobb ilyen jellegű írások látnak napvilágot.
Ennek a hiánynak szerény, részleges pótlására vállalkozott a KLTE Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszéke, amikor a tanszék oktatói úgy döntöttek, létrehoznak egy olyan komparatisztikai tanulmánygyűjteményt, amelyben az utóbbi kb. tíz év nemzetközi (angol, német, francia, orosz nyelvű) szakmunkáiból található válogatás.
A válogatás alapvető szempontjai a következők voltak:
Tekintve, hogy nem irodalomelméleti kötetet kívántunk összeállítani, elsősorban interpretációs tanulmányok kerültek könyvünkbe. Ugyanakkor az egyes írásokat igyekeztünk a komparatisztika valamely ágai, módszerei köré csoportosítani, így elkerülhetetlen volt, hogy ne kerüljön be egy-egy, az adott módszer elméleti alapozásához tartozó tanulmány is. Ezek az írások kerültek a kötet nagyobb fejezeteinek élére. A nagyobb fejezetekkel pedig - néhány tanulmány erejéig - a komparatisztika különféle irányait kívántuk megjeleníteni. Természetesen az összehasonlító irodalomtudománynak nem kerülhetett bele minden ága a gyűjteménybe: nem szerepelnek például az összeállításban tárgytörténeti, fordításelméleti, a két- esetleg többnyelvűség kérdését taglaló, a régiókutatással foglalkozó, művelődéstörténeti alapozású vagy műfaj elméleti problémákat feszegető tanulmányok. Ennek nem valamely eleve eldöntött „diszkrimináció" az oka; sokkal inkább praktikus szempontok befolyásoltak bennünket azon döntésünkben, mely irányzatok képviseltetnek a kötetben. Mivel könyvünk terjedelme korlátozott volt, igyekeztünk az általunk legjobbnak ítélt írásokat megtartani. Reméljük, munkánkat folytatni tudjuk, és lesz még lehetőségünk arra, hogy más komparatisztikai módszerrel készült, színvonalas tanulmányokat is közre tudjunk bocsátani.
Vissza