Előszó
„A népművészet folyamatosan változik és egy-egy szakaszán belül fejlődik. A Népművészet történelmi kategória, az egyben azt is jelenti, hogy alakulásában a hagyomány fékező és egyben konzerváló hatására, különböző korszakokból származó elemek rakódnak egymás mellé és fölé, természetesen bizonyos áthasonítással. Ezek között felfedezhetők egészen ősi elemek, amelyek néhány vonallal utalnak az ábrázolandó élőlényre vagy holt tárgyra, melyek egyszerű vonalakból és mértanias alakzatokból tevődnek össze. (Pl. ácsolt ládák vésett díszei). A népművészetben használt Jelrendszerek soha nem öncélúak, mindig jelentéstartalmat hordoznak. Valamikor mindenki tudta ezek jelentését. Ma már iskolában tanuljuk. (Domanovszky György).
A század elején a magyar népművészet már erősen hanyatlóban volt, és a két világháború között a folyamat majdnem be is fejeződött. Néhány apró szigetre zsugorodott a terület, ahol még elő volt a népművészet. Viszont szerte az országban voltak fafaragók, szövök, hímzők, fazekasok, néhány kismester, akik nem tették le szerszámaikat, nem hagyták abba a mesterséget, ők tanították a következő generációkat, akik közül sokan művésszé értek.
A 70-es, 80-as években kezdődött meg a különböző szakkörök megszervezése, egy-egy népi iparművész köré csoportosulva. Ekkor alakult megyénkben is a Népművészeti Egyesület.
Komárom-Esztergom megye néprajzilag nem egységes terület. Földrajzilag is nyitott kelet-nyugat felé. Rajta keresztül haladt Bécs felé a kereskedelmi út, a Duna is e célt szolgálta. Ennek következtében sok külső hatás érte. Néprajz-kutatók szerint felfedezhetők a különböző keleti és nyugati hatások.
Egyesületünk azt a célt tűzte maga elé, hogy a még meglévő népi hagyományokat megismerteti az utókorral, mind szélesebb rétegnek mutatja be nemzeti kincsünket, örökségünket.
Ezek a mesterek által készített tárgyak mindig használhatóak voltak, mívességük által váltak népművészeti alkotásokká. A mai mesterek célja a hagyomány megőrzésével olyan művek létrehozása, amely korunk követelményeinek megfelel. Szükséges átalakításuk, újra fogalmazásuk. Forrásunk a népművészet, a népi tárgyi kultúra. Célunk olyan új használati tárgyak létrehozása, amelyek megőrzik népi kultúránk Jellegzetességét. Népi iparművészeink segítségével igyekszünk ezeket az értékeket mind szélesebb körben bemutatni és tanítani.
E gyűjteményes kiadvány betekintést ad a megyénkben működő népművészeti szakkörök és egyéni alkotók munkájába.
Vissza