Előszó
A könyvtárakban otthonra találó vagy ott alakuló ifjúsági klubok, csoportok munkáját, működési lehetőségeit, hangulatát a helyszín, a könyvtári háttér elsődlegesen meghatározza. A könyvek...
Tovább
Előszó
A könyvtárakban otthonra találó vagy ott alakuló ifjúsági klubok, csoportok munkáját, működési lehetőségeit, hangulatát a helyszín, a könyvtári háttér elsődlegesen meghatározza. A könyvek közelsége, a sokfelé tágítható információs lehetőség, a könyvtárosok ihletet kalauzoló szándéka harmonikussá, nyitott közösséggé kovácsolhatja ezeket a csoportokat.
Amikor először felmerült a gondolat, hogy a könyvtári klubokról írni kellene, folyamatosan segítve ezzel működésüket, azonnal megfogalmazódott a tapasztalatok, módszerek cseréjének igénye. Nehezen meghatározható fogalom a módszer. Különösen az, ha figyelembe vesszük, hogy mindenhol eltérően, sajátos körülmények között működnek a klubok. Éppen ezért nehéz egyértelműen átvehető és alkalmazható tapasztalatokat keresni, gyűjteni és közreadni.
Tisztában vagyunk tehát azzal, hogy teljességükben az eredeti foglalkozásokat nem lehet "átadni", hogy nem lehet "receptkönyvet" szerkeszteni és nem lehet módszertani segédletek olvastatásával helyettesíteni a problémák gyakorlati, megoldását, kielégítően emelni fiataljaink ismeretszintjét. Ennek ellenére az ötletek, a tapasztalatok népszerűsítése egyértelműen gyümölcsözőnek ígérkezik.
Tekintsük tehát az itt közreadott forgatókönyv gyűjteményt kísérletnek. Reméljük, hogy hatására a klubvezető kollégák megfogalmazzák és elküldik sikeresnek ítélt foglalkozásaik leírását. A Könyvtártudományi és Módszertani Központ vállalkozik arra, hogy kellő szelektálással, esetleg rövidítésekkel vagy bővítésekkel közzé tegye a leírt tapasztalatokat. Budapest, 1976. február.
Könyvtártudományi és Módszertani Központ Olvasáskutatási Osztály
Vissza