Előszó
Jelen jegyzet az épületgépész hallgatók tantervében szereplő Légtechnika című tárgy második félévének anyagát foglalja össze. Tulajdonképpen az első félév anyagát tartalmazó, Szellőztetőberendezések címet viselő jegyzet folytatását képezi, arra épül, és azt kiegészíti.
A második félév anyaga, bár lényegében az első félév anyagától jelentősen eltér, feltételezi az első félév anyagának alapos ismeretét. Bizonyos vonatkozásokban, különösen szerkezeti, kialakítási kérdésekben magyarázat nélkül fogunk utalni az első félévben elhangzottakra.
A klímaberendezések elméleti kérdéseinek, számítási eljárásainak megértése a légállapotdiagramok alapos Ismeretét kívánja meg. A jegyzet éppen ezért a légállapotdiagramokkal - illetve a hazai viszonylatban általánosan használt Mollier-féle i-x diagram - ismertetésével kezdődik.
Ebben a jegyzetben nem ismertetjük részletesen az i-x diagram felépítésének,megszerkesztésének módját, mivel ez a téma már a "Műszaki hőtan" tárgy keretében ismertetésre került, de annál részletesebben foglalkozunk az i-x diagram használatával, annak segítségével megoldható feladatokkal. Az anyag későbbi részeinek megértéséhez az i-x diagram tökéletes ismerete szükséges, éppen ezért ezen kezdeti fejezetekre fokozottan fel kívánjuk hívni hallgatóink figyelmét.
Klímaberendezések szorosan vett fogalomkörébe azon berendezések tartoznak, melyek tartózkodási terekben, esetleg ipari berendezésekben, az előírt léghőmérsékleten kívül előírt nedvességtartalmú légállapot tartását biztosítják.
Azon berendezések, melyek csak a levegő hűtését biztosítják, vagy amelyek a helyiségben fejlődő nedvességet vezetik el a fenti megfogalmazás szerint nem klímaberendezések. Ezen berendezések csak azért képezik jelen jegyzet tárgyát, mivel működésüknek megértéséhez az í-x diagram ismerete elengedhetetlen, így első félévi tanulmányaink során nem szerepelhettek.
A gyakorlatban szokásos - helytelenül - a léghűtő és a ködtelenítő berendezésekre is klímaberendezés elnevezést alkalmazni, A jegyzetben nem követjük ezen helytelen gyakorlatot, a berendezések pontos fogalmi meghatározását fogjuk alkalmazni.
Vissza