Előszó
Immáron kilencedik alkalommal kerül megrendezésre az Aktuális Flóra- és Vegetációkutatás a Kárpátmedencében konferencia, amelynek fő célja az elmúlt időszakban történt florisztikai és cönológiai kutatások eredményeinek, valamint ökológiai és természetvédelmi vonatkozásaiknak bemutatása, azok megvitatása. Az első „flórakonferencia" óta most először történt meg, hogy a négy évnek kelljen eltelnie ahhoz, hogy a Kárpát-medence növényzetét kutató szakemberek tapasztalataikat megvitathassák a kifejezetten erre a célra szervezett tudományos rendezvényen.
Hogy ez miért alakult így? Mindannyiunk számára világos. A hazai felsőoktatást és a hivatásos természetvédelmet különösen sújtó megvonásoknak, leépítéseknek köszönhetően a potenciális intézményekben még megmaradt, agyonterhelt, gyakran három, négy ember munkáját végző kollégáknak egy konferencia megszervezésére már végképp nem maradt sem idejük sem energiájuk. 2010 végén, mikor az már egyértelművé vált, hogy egy konferencia sajnos kimarad, úgy döntöttünk, hogy Intézetünk 2008 után újra felvállalja a rendezést, hiszen valljuk, hogy a flórakonferencia a kárpát-medencei botanikai kutatások alapvető fontosságú rendezvénye.
A konferencia szervezésének különös aktualitást ad, hogy idén kereken 60 éve, hogy Intézetünk jogelődje, az 1929-ben alakult Magyar Királyi Tudományegyetem Növénytani Tanszéke 1952-ben Gödöllőre költözött és a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Karán folytatta tovább önálló oktatási és kutatási tevékenységét. Olyan elődök hagyományát igyekszünk követni, mint Máthé Imre, Hortobágyi Tibor, Précsényi István, Jeanplong József, Koltay Albert, Kovács Margit és végül, de nem utolsó sorban Tuba Zoltán személye, aki emlékének a konferenciát ajánljuk.
Az első flórakonferencia (1997) óta eltelt másfél évtized alatt a konferencia a hazai botanikusok egyik legrangosabb rendezvényévé vált, rendszeresen nagy mennyiségű adatot szolgáltat a régió növényzetéről. Az absztraktok fogadása és kötetté szerkesztése közben nagy öröm látni, hogy közel 150 előadás és poszter kerül bemutatásra és a regisztrált résztvevők létszáma meghaladja a 200-at. Jelen kötetben először az előadások, majd a poszterek összefoglalói jelennek meg, mégpedig az első szerzők vezetéknevének betűrendjében.
Ha ezeket a sorokat még a konferencia idején olvassák, engedjék meg, hogy élményekben gazdag részvételt kívánjunk. Ha pedig már a konferencia után olvassák beköszöntőnket, remélem, eszükbe jut az a sok színvonalas előadás, poszter és beszélgetés, amiért a résztvevőknek jár a köszönet. Ugyanakkor azt is reméljük, hogy az összefoglalók hasznos és érdekes olvasmányt jelentenek majd a Kitaibelia mindazon megrendelőinek, akik a konferencián személyesen nem voltak jelen.
Külön is szeretnénk kifejezni köszönetünket a konferencia megrendezését segítő kollégáknak: Sípos Katalinnak, Nagy Zoltánnak, Melecske Zsuzsannának, Cseh Vendelnek, Erdei Zsoltnak, Szerdahelyi Tibornak, Endrédi Anettnek és Molnár V. Attilának. Köszönetet mondunk továbbá a konferenciát anyagilag is támogató Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának, a Szent István Egyetemnek és a TÁMOP 4.2.2.B-10/1-2010-0011 pályázatnak.
Vissza