Előszó
"A boldog családok mind hasonlóak egymáshoz; minden boldogtalan család a maga módján az" - idézte Lev Tolsztoj hajszálpontos életdiagnózisát a Heti Válasz Kiadó 2009-es, Mit ad Isten? című kötetében Süveges Gergő. A viharos szakítópróbák nélküli, keresztény házasságban élő televíziós műsorvezető ezzel a mondással támasztotta alá, hogy a bulvárvilág fogalmai szerint miért is „unalmasak" az ő hétköznapjaik.
Akkori összeállításunkban huszonkét hívő személyiséget szólítottunk meg, hogy valljanak Istenről, hivatásról, szenvedésről; az emberlét színéről és fonákjáról. Most folytatjuk kezdeményezésünket, a tematikát azonban némileg szűkebbre szabtuk. Ezúttal húsz olyan hitvalló férfival és nővel - házaspárral, illetve élettárssal - beszélgettünk, akiknek érdemi mondanivalójuk van szerelemről, házasságról, családról.
Mit ad Isten? című kötetünkben hiteles személyeket igyekeztünk összegyűjteni; most ezt az elvárást megtoldottuk a lehető legnagyobb őszinteség kívánalmával. És nem kellett csalódnunk, merthogy nem csupa habos-babos vallomást kaptunk. Beszélgetőpartnereink jóformán tabukat sem ismerve, sőt esetenként már-már zavarba ejtő nyíltsággal vallanak a legintimebb kérdésekről is. Legyen szó hűségről és megcsalatásról, az Istent is magába foglaló szerelmi háromszögről, válásról és újraházasodásról, természetes családtervezésről és fogamzásgátlásról - itt a való élet tárul fel a maga mélységeivel és magasságaival.
Terítékre kerül hát a hitvesét elhagyó, majd hozzá visszataláló agysebész, és a dumaszínházas fiatalember, aki házasságban nem ismer tréfát. Megismerjük az író özvegyét és a két elhunyt szerelmét is gyászoló színésznőt, de itt van a megtért focista és a monogám házasságban élő huncut szexológus is. A személyes istenkapcsolatra képtelen, ám hívőket megszégyenítően hiteles életet élő internetguru osztja meg velünk profán krédóját, a zsidó hitre tért kortárs festő pedig bevallja, hogy feleségét ma jobban szereti, mint valaha. Megismerjük a fiatal lelkészpárt, akik szerint család és papi hivatás papíron összeegyeztethetetlen, és egy-egy viharokkal ékesített kapcsolatból megtudjuk, élhet-e szentségi házasságban két művészember.
Kötetünk részben Tolsztoj mondásának igazságát támasztja alá, részben vitatkozik vele. Mert beszélgetőpartnereink sorsa egyúttal azt is példázza: egy férfi és egy nő nem csupán nyílegyenes autópályán, hanem mindenféle göröngyös kerülő utakon is megtalálhatja a boldogságot. Ha ugyan már a zötykölődés közepette nem érkeztek célba.
Vissza