Előszó
Másodszor ér az a megtiszteltetés, hogy az országgyűlési választások Veszprém megyei eredményeit elemző tanulmánykötetet az Olvasó figyelmébe ajánlhatom. Oláh Miklós szerkesztésében 1990. óta valamennyi választás eredményét megörökítettük, s ebben Veszprém megye az országban egyedülálló teljesítményt nyújtott. Első alkalommal - az adatokon túl - még csak két elemző tanulmány segítette a megértést, míg a mostani kötet tizenegy szerző tollából valamennyi egyéni választókerületre kiterjedően vizsgálja a választás eredményeit.
A négy évvel ezelőtti szerzőgárdához képest (Závecz Tibor, Oláh Miklós, Agg Zoltán, Sebő József, Jurics Imre) nemcsak a választások szervezésében kulcsszerepet vállaló országos és a megyei választási iroda vezetőivel (dr. Rytkó Emília, dr. Zsédenyi Imre), hanem a balatoni társadalomkutató csoport fiatal munkatársaival (Bokor Ibolya, Dombi Gábor, Retz Tamás) is bővült a szerzőgárda. Új szempontokat világít meg új szerzőnk dr. Kiss Endre és az országos önkormányzati kitekintést adó, már az említett első tanulmánykötetben is szerepet vállaló dr. Zongor Gábor, s ismét erősíti a csapatot Bánlaki Ildikó is.
A kötet címével - Kit a szó nevén szólít - a szerkesztő ezúttal is gondolkodóba ejti a Tisztelt Olvasót. Az ötlet Horváth Violáé, akinek irodalomtanári vénája ezúttal is megmutatkozott. A megfejtésben segítség lehet, hogy egy közismert vers negyedik versszakának negyedik fordulatáról van szó, elvégre ez már a negyedik szabad választás! De ne húzzuk tovább az idegeket. íme tehát a megfejtés:
"Ha költenél s van rá költség,
azt a verset heten költsék.
Egy, ki márványból rak falut,
egy, ki mikor szülték, aludt,
egy, ki eget mér és bólint,
egy, kit a szó nevén szólít,
egy, ki lelkét üti nyélbe,
egy, ki patkányt boncol élve.
Kettő vitéz és tudós négy,
- a hetedik te magad légy."
József Attila A hetedik című verse számmisztikái szempontból is alkalmas lehetett, hiszen megyénket éppen hét egyéni országgyűlési képviselői választókerületre osztotta fel a törvényhozás bölcsessége. S talán még másik címötlet is felvetődhetett volna, ha a szerkesztő a negyedik választás kapcsán nem ragaszkodik a negyedik versszakhoz... E kemény, de szép költemény második versszaka is figyelemre méltó gondolatokat tartalmaz, a hetek közül akár a második, akár a negyedik említést vizsgáljuk.
Vissza