Előszó
A Kisvárdai Városi Tanács nevében köszöntöm azokat, akikhez eljutnak Vármúzeumunknak Kisvárda felszabadulása 30. évfordulója tiszteletére megjelentetett újabb kiadványai.
E tanulmányok célja ugyanaz, ami az eddig megjelenteké volt: Közérthető nyelven igaz ismereteket kívánnak nyújtani Kisvárdáról. Különbség mindössze megjelenésük körülményeiben van. Ezelőtt azoknak, akik a rólunk szóló írások kiadásán fáradoztak, minden alkalommal meg kellett keresniök azokat az intézményeket és szerveket, amelyek készek voltak ezeknek megjelentetését anyagilag biztosítani, míg ez évtől kezdődően a Városi Tanács kötelességének érezve a helytörténeti és helyismereti kutatások eredményeinek közkinccsé tételét, örömmel vállalja a különböző tudományágak jeles képviselői által lektorált munkák kiadásának költségeit.
Mi késztette erre a Városi Tanácsot? Nem a dicsőnek tartott múlt kritikátlan csodálata, még csak nem is az önmagáért való tudás meddő ábrándja, hanem az arról való meggyőződés, hogy minden céltudatos - azaz emberinek mondható - cselekedet előfeltétele a valóság ismerete. A mi társadalmunk - melynek mi is szeretnénk minél hűségesebb tagjai lenni - nem manipulálni akar, mert bár igaz, hogy a szinte számtalan döntési lehetőség közül egyszer-egyszer csak úgy találomra is rá lehet hibázni a helyes elhatározásra, de a helyes út megválasztásának eshetősége egy a sok ezerhez viszonyítva. Minél bonyolultabb a kérdés, amit felvet a társadalmi együttélés gyakorlata, annál inkább így van ez. Természeti és társadalmi adottságaink és lehetőségeink, településünk régi és mai polgárainak vágyai és törekvései ismertté tételével tehát közösségi feladataink megoldását kívánjuk szolgálni.
Ebben az évben négy tanulmány megjelentetésére volt lehetőségünk: Az első kiadványban Kisvárda természetföldrajzát adtuk közre. Hogyan alakult ki, milyenné fejlődött és milyen lehetőségeket kínál az a táj, ahol élünk? Gazdasági szakembereink, ifjúságunkat nevelő-oktató pedagógusaink valamint városunk és ennek környezete szépítésén fáradozó patriótáink segítésére szántuk. Kisvárda természetföldrajzát dr. Béres József írta meg.
Miről vallanak honfoglalás- és a korai Árpád-korból való régészeti leleteink, ősi helyneveink, tehát Kisvárda írásos említése előtti forrásai ? Erről dr. Németh Péter írt Borsova határvármegye kialakulásáról szóló tanulmányában.
Vissza