Előszó
Részlet a folyóiratból:
"A Darvas József Irodalmi Emlékház Orosházán Darvas József, aki a népi írók mozgalmának egyik jelentős alakja, később többszörös Kossuth-díjas író, miniszter, a Magyar írók Szövetségének elnöke, kommunista közéleti férfi, méltóképpen illeszkedik azok sorába, akik tevékenységükkel az egyetemes magyar kultúra és a társadalom haladását szolgálták. Szülővárosával, Orosházával élete végéig hűséges kapcsolatot tartott. A város és népe sok művének lett szereplője, háttere vagy éppen ihlető élménye. Országgyűlési képviselőként, de korábban is vállán és szívén viselte annak közügyeit, és a gondok tolmácsolásával segített azok megoldásában.
Ezért indult el a kezdeményezés Orosházáról, hogy munkásságának irodalmi emlékház formájában állítsanak emléket. A szülői ház Darvas József bátyjának, Dumitrás Mihálynak a tulajdona volt, aki a cél érdekében lemondott róla, állami tulajdonba engedte át. így nyílhatott meg 1979. december 3-án a Darvas József Irodalmi Emlékház, melynek anyaggyűjtését és berendezését a Békés megyei Múzeumi Szervezet és a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai végezték. A házat az Országos Műemléki Felügyelőség tervei szerint állították helyre: szépen sikerült az építés idejének - 1912-nek - megfelelő rekonstrukció. így a látogatót darulábas gang, a szobában búbos kemence, a konyhában vályogból rakott tűzhely és katlan fogadja. Ugyancsak helyreállították az udvaron levő gémeskutat is.
A négyosztatú ház utca felőli szobájában a család által használt és megőrzött bútorokat, tárgyakat helyezték el a rendezők, megteremtve azt a környezetet, melyben a gyermek Darvas élt családja körében, s amellyel annyiszor találkozunk regényeiben és más írásaiban. Az egyszerű, szegényes berendezés egyben kordokumentum is: a század első fele agrárproletár életkeretének rekvizítuma. Nem bontja meg a környezet összhangját az a három dokumentumtabló, melyeken a szülők anyakönyvi kivonatai, telekvásárlási és házépítési iratai láthatók, továbbá az akkor még Dumitrás József elemi iskolai értesítő könyvecskéje, iskoláinak és osztályainak fényképe és - mások mellett -- az a korabeli tankönyv, melyből a betűvetést tanulta: „úr ír". A falakon még családi fényképek kaptak helyet.
A konyha, mely ugyancsak néprajzi értékű is, szintén a szegényparaszti élet emlékét őrzi. Felszerelés- és eszközanyaga a múlt század végéről való, és az édesanya által egészen az 1970-es évek elejéig vásárolt tárgyak vegyes együttese, melyet néhány múzeumi darabbal kellett kiegészíteni, hogy teljes képet nyújthasson.
Az emlékház harmadik egysége - mely az építkezés szándéka szerint kamra, később pedig az egyik fiú családjának ideiglenes otthona volt - a tulajdonképpeni, irodalmi kiállítóhely. Itt kísérheti végig a látogató Darvas József írói és közéleti pályáját a tanítóképzős évektől haláláig, s láthatja az iránta megnyilvánuló kegyelet jeleit. A kiállított anyag életrajzi és tematikus egységekben tárulkozik elénk, s a részletekre kiemelt feliratok irányítják a figyelmet.
Ezt követően Rajki László szobrászművész Darvas Józsefről készült mellszobra egészíti ki a képet, majd a közéleti tevékenység csúcsait - miniszteri tisztségek, az írószövetség élén, országgyűlési képviselőség - bemutató rész következik, gazdag dokumentumanyaggal és relikviákkal, a kimagasló érdemekért kapott elismerésekkel."
Vissza