Előszó
Az "Ásványtan" cim alatt összeállított tananyag elsősorban a "közös Földtudomány alapképzésü", a harmadik tanévtől geológus, geofizikus, földrajz, meteorológus, térképész, stb. szakokra...
Tovább
Előszó
Az "Ásványtan" cim alatt összeállított tananyag elsősorban a "közös Földtudomány alapképzésü", a harmadik tanévtől geológus, geofizikus, földrajz, meteorológus, térképész, stb. szakokra differenciálódó képzés céljait szolgálja.
Jegyzetünk a közismert kézi és tankönyvek anyagát erősen redukált formában, de teljes szelvényben tartalmazza, az egyes fejezet között ilymódon nagyobb aránytalanságok vannak. Összeállításánál az a vezérfonal vezetett, hogy elsősorban a nem geológus képzés szempontjait vegye alapul, és tartalmazza mindazon mineralógiai ismereteket, melyek a geológiához interdiszciplinárisán csatlakozó szakágazatok müveléséhez szükségesek.
Az egy félév heti 1+1 órában (előadás+gyakorlat) meghatározott kollégium időkerete tul kevés ahhoz, hogy a jegyzet anyagát minden részletében érintse. Elsősorban az a cél, hogy rendelkezésre álljon egy teljes mineralógiai. spektrum. Ebből elsősorban arra az anyagra van szükség, amire a kőzettan, a geokémia, a földtan és a földrajzi kollégiumok ismétlések elkerülésével építhetnek, ezen felül a térképész és a meteorológus-szaknak mint minimális ismeretekre is szüksége van. Ezt kívánja a századunk természettudományos szemlélete is.
A tárgy előadójának arra kell törekednie, hogy az un. "általános ásványtan" c. fejezetet a minimumra szorítsa, a "rendszeres ásványtant" pedig, mint a civilizációnk fejlődését meghatározó, ipari nyersanyaggal foglalkozó fejezetet demonstrált anyag kíséretében tárgyalja és ismertesse.
A tananyag dinamikus földtani szemléletet tükröző keretbe van ágyazva, a három nagy földtani folyamat (magmás-üledékes-metamorf) mozzanatait követi. A tárgyalás rendje látszólag nem mindig következetes, pl. a magmás folyamatok ásványképződését nem a magma kristályosodásának sorrendjében ismerteti egyrészt azért, hogy az un. kőzetalkotó ásványok egy helyre kerüljenek, másrészt ezek elemei geokémiailag is egy csoportba tartoznak. Ennek kivételével a többi elemek ásványai azért kerültek külön-külön alfejezetbe, mert nagyobb tömegű képződésük (érctelepek) kiemelten azonos folyamatban történik, együtt tárgyalásukat a geokémiai rokonságuk indokolja.
Budapest, 1976. február
Vissza