Előszó
Részlet a könyvből:
A „német kérdés" és államfelfogás, mint az identitás problémája
A nietzschei mondás parafrázisaként a németek identitása paradox módon abban rejlik, hogy számukra sohasem...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
A „német kérdés" és államfelfogás, mint az identitás problémája
A nietzschei mondás parafrázisaként a németek identitása paradox módon abban rejlik, hogy számukra sohasem szűnt annak a kérdésnek az időszerűsége, hogy mit is jelent a német identitás. A nietzschei diktum aligha egyszerű tautológia. Marion Gráfin Dönhoff, a „Die Zeit" című hetilap egykori kiadója, 1981-ben egyenesen úgy fogalmazott, hogy „csak egy identitásunk nincs, ami hiányzik. Nincsenek többé németek, hanem csak a 'Szövetségi Köztársaság polgárai' és a 'Német Demokratikus Köztársaság' polgárai. Képzeljük csak el, hogy a franciák többé nem mondhatnák: Nálunk Franciaországban... és az amerikaiak sem 'Mi amerikaiak'... Egyáltalában nem könnyű egy ilyen abnormalitásban élni. De talán a németeknek sohasem volt identitásuk. Ténylegesen fel kell vetni a kérdést, vajon önmagukkal azonosak voltak-e, mint az angolok vagy a franciák. A németek mindig valami mások voltak." Alfréd Grosser, a német történelem és politika nagy francia ismerője, egy 1987-ben írott tanulmányában azt fejtegette, hogy a Szövetségi Köztársaságot messzemenően az a magatartás jellemzi, hogy nem nemzet és nem is akar nemzet lenni. Az államilag egységes nemzet megvalósítása csupán távoli cél, s a 18. és 19. századi nemzethez való visszatérés elképzelhetetlen.
Egy másik helyen Grosser arról írt, hogy az NSZK az Európai Közösség egyetlen olyan tagállama, amely sem nem nemzet, sem nem szuverén állam, csupán egy nemzet része, amelynek még fennálló egysége a négy nagyhatalom kezében van.
Ralf Dahrendorf 1983-ban arról írt, hogy a nemzet a német külpolitika első nagy problémája. „Németország nemzeti gondjai nem korlátozhatóak a gloire-ra vagy az empire-re, ezért egy force de frappe-pal vagy egy kis Falkland-háborúval aligha csillapíthatóak. A német nemzet mára nagyon bizonytalan fogalommá vált, még akkor is, ha tudjuk, hogy két német állam van, melyet a közös történelem egy szakasza kapcsol össze... A német kulturnemzet, mindenekelőtt a német nemzet Szentrómai Birodalma, csaknem minden európai országban nyomokat hagyott hátra. Németország nemzeti identitásválsága a német politika alapvető ténye."
Vissza