1.067.672

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kispesti internáltak 1957-1959 (dedikált példány)

Szerző
Budapest
Kiadó: Rejtjel Kiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 112 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 978-963-7255-63-2
Megjegyzés: Szendrei Géza szerző által dedikált példány. Korabeli dokumentumokkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kispest 1956-ban munkáskerület. Ennek a külvárosnak is szólt 1956. november 4-én, a senki által meg nem választott, ki nem nevezett Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány felhívása a magyar néphez. E... Tovább

Előszó

Kispest 1956-ban munkáskerület. Ennek a külvárosnak is szólt 1956. november 4-én, a senki által meg nem választott, ki nem nevezett Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány felhívása a magyar néphez. E kormányprogram 3. pontja azt ígérte, hogy a kormány nem tűri meg, hogy a dolgozókat bármi ürügy alapján üldözzék azért, mert a legutóbbi idők eseményeiben részt vettek!
A hangvétel kétszeresen megnyugtató. A forradalmat legalább „legutóbbi eseménynek" nevezi, a forradalom résztvevőinek büntetlenséget ígér.
Elemezzük tovább a szöveget.
Ürügy lenne az üldözés, amelyet a kormány nem tűr. Mégis az ürügy, mint nem tűrhető eszköz hamarosan hasznosnak bizonyult. Az ürügyből üldözés tilalma napok alatt őszi köddé vált fogalom. Helyette új szó jött: ellenforradalom. Annak üldözése tartós kormányprogrammá tétetett sok, sok ürüggyel.
A november 4-i ígéretet megerősítette Kádár János kormányelnök 1956. november 26-i rádióbeszéde, amely szerint „ismételten, félreérthetetlenül kijelentem azt is, hogy kormányunk november negyediki felhívásában tett ünnepélyes ígéretét, mely szerint egyetlen dolgozónak sem lesz bántódása a miatt, mert az október 23-án kezdődött tömegmegmozdulásokban részt vett, betartjuk, és mindenkivel betartatjuk". Kádár a forradalmat - ha nem is nevezte nevén - a vitathatatlan lényeg egy darabját megragadva tömegmegmozdulásnak nevezte. Hallgatója válogatta, de ez is megnyugtató volt egyeseknek.
Miért? Ennek több oka lehet.
Pl.: hamis vád és ítélet alapján Kádár is börtönt szenvedett. Megkínozták. Nagy Imre kormányának tagja lett. 1956. november 1-i rádióbeszédében Rákosi és társai bűnös politikájáról, a megsértett nemzeti önérzetről, népünk dicsőséges felkeléséről beszélt.
De maradjunk most a november 26-i rádióbeszédnél. Az abban tett bántatlansági ígéret ünnepélyes. Már csak az Isten engem úgy segéljen nyomaték hiányzik belőle. Az ünnepélyes eskü nagyon komoly elhatározást sugall, hosszútávon maradandót.
Nem így lett.
A többség nem is hitt a szép szavaknak. Ezek a szovjetunióból jöttek haza, kitudja milyen csomaggal. A munkásság sztrájkolt. Vissza

Tartalom

I. Sebtében hozott 1956 végi - 1957 eleji jogszabályok 7
II. Munkások a munkás-paraszt kormány őrizetében 11
A kor tükre. Dokumentumok 26
III. Az őrizetbe vételek kampányszerűsége, a társadalmat veszélyeztető cselekmények bizonyítatlansága 67
IV. Panaszáradat az internáltak szabadítása érdekében 73
Panaszok dokumentuma 78
V. Kispesti röpcédulák 1957-ben 101
VI. A közbiztonsági őrizeteseket sújtó munkajogi hátrányok 103
VII. A munkás-paraszt kormány nem magyarázkodott 107
VIII. Az ügyész-védők 111

Szendrei Géza

Szendrei Géza műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Szendrei Géza könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem