Előszó
Szíjártó Miklós tankönyvét csaknem négy évtizede használják középiskoláinkban. 1930-ban vitéz Fraknóy József dolgozta át az 1924. évi tantervnek megfelelően. Jelen kiadásában az 1934. évi tantervet és annak utasításait követi.
A könyv terjedelme a tanítási anyag tantervi átcsoportosítása, korszerű fejezetek beiktatása és az ábrák szaporítása következtében megnövekedett. A szaktanárnak módjában áll különösen az átlagosnál gyengébb osztályokban egyes fejezeteket elhagyni vagy megrövidíteni. Erre a megrostálásra útmutatást ad az apróbetűs szedés. A könyv apró szedéssel adja a leginkább mellőzhető részeket és azoknak a kísérleteknek a leírását, amelyeket más módon is szokás elvégezni. Helyszűke miatt kimaradtak a fizika történetét tárgyaló összefoglalások. A leghíresebb kutatókra a szövegben van utalás.
A feladatgyűjtemény valamivel kibővült, és így a szaktanárok még inkább válogathatnak benne.
Ebben az átdolgozásban főként R. W. Pohl, Schnippenkötter- Pohl-Weyres, Kosenberg-Hauschütz és Poske-Bavink könyveit használtam fel. Sok olyan tapasztalatot is értékesítettem, amelyet Mikola Sándor főigazgató úr tanítása és tanácsai nyomán szereztem s ezért neki e helyen is őszinte köszönetet mondok.
Hálás köszönettel tartozom Szijártó könyve első átdolgozójának, vitéz Fraknóy József tankerületi kir. főigazgató úrnak, aki bölcs tanácsokat, útbaigazításokat adott, átnézte a kéziratot és a javítás munkájában is segítségemre volt.
Nagyon köszönöm a bíráló urak értékes megjegyzéseit.
Köszönetet mondok Kilczer Gyula, dr. Vermes Miklós és dr. Levius Ernő kartársaimnak értékes tanácsaikért. Köszönet illeti Vermes Miklós kartársamat az új ábrák megrajzolásáért.
Változatlanul megmaradt Szijártó Miklós könyvének az az alapgondolata, hogy a fizika tanítása kísérletekből induljon ki. A kísérletek egy része munkáltató órák tárgya is lehet.
Kérem kartársaimat, fogadják szívesen a könyvet ebben az átdolgozásban is.
Vissza